Історична довідка

 

Історія Публічної бібліотеки імені Лесі Українки у світлинах (1944 – 2019) 

 

 

 

 

 

епкПублічна бібліотека імені Лесі Українки міста Києва: від витоків до сьогодення

 

 

 

 

 

 

Історія Публічної бібліотеки імені Лесі Українки у світлинах 

 

Альбом Публічної бібліотеки імені Лесі Українки 1943-1948 рр. (Частина І)

 

 

 

 

Альбом Публічної бібліотеки імені Лесі Українки 1943-1948 рр. (Частина ІІ)

 

 

 

 

 

1943  рік …6-го листопада Київ звільнено від фашистських загарбників. Все населення  міста змобілізоване на роботи з очищення вулиць та майданів від руїн війни. Знайдені на руїнах книжки передавалися школам і бібліотекам.

Книги, зібрані в середній школі №138, були першими у фондах Бібліотеки імені Лесі Українки, що відкрилася в 1944 році. Розмістилася бібліотека на першому поверсі в скромному приміщенні житлового будинку № 18 по вулиці Артема, а  згодом переїхала до приміщення по вулиці Юрія Коцюбинського, 16.

25 лютого 1971 року в день 100-річчя від дня народження Лесі Українки бібліотека урочисто відкрилась у приміщенні по вулиці Тургенєвській, 83-85.

З січня 1974 року на її базі вперше в Києві поставлено експеримент по централізації мережі державних масових бібліотек Шевченківського району. Через два роки здійснено централізацію мережі всіх державних масових бібліотек Києва. 
У грудні 1979 року бібліотеку реорганізовано в Центральну міську, а в лютому 1998 року перейменовано в Публічну бібліотеку імені Лесі Українки для дорослих міста Києва.

Сьогодні, на жаль, бібліотека не має власного, збудованого за спеціальним проектом приміщення, її відділи розташовані у восьми приміщеннях у різних районах столиці, але працівники бібліотеки  роблять все можливе для того, щоб обслуговування користувачів було якнайкращим.

До послуг користувачів відділу краєзнавчої літератури та бібліографії видання про Київ кінця ХІХ - початку ХХ століть, комплекти газет “Кіевская мысль” (1908-1909 рр.), “Кіевская молва” (1907 р.), “Кіевская газета” (1903 р.), журнал “Кіевская старина” (1888 – 1898 рр.) та інші. Досить повно представлена зарубіжна україніка, передана бібліотеці українською діаспорою.

Понад 60 тисяч видань зберігається у відділі мистецтв.  Серед них - рідкісні  видання з усіх видів та жанрів мистецтв, навчальні посібники, альбоми, ноти, звукозаписи, періодичні видання. Унікальну цінність мають раритетні видання ХVІІІ-ХІХ століть, книжкові колекції майстра балету зі світовим ім’ям, нашого земляка Сергія Лифаря, народного артиста України, актора театру «Березіль» Ростислава Івицького,професора Київського національного університету театру, кіно і телебачення імені І.Карпенка-Карого Юрія Бобошка, ректора цього ж університету  Івана Чабаненка, відомого культуролога і кінознавця Романа Корогодського, директора Дому Америки в Україні Віктора Китастого. З нових поповнень – книжкова колекція відомого театрознавця, професора Валентини Заболотної.

До послуг користувачів -  оцифрована колекція класичної музики (симфонічні, оперні, балетні та камерно-інструментальні записи),  демонструються виставки живопису та малярства із приватних колекцій, працюють Інтернет-центр, медіатека та домашній кінотеатр.
Періодично проводяться  літературно-мистецькі вечори,  вечори-портрети, лекції-концерти, презентації книг тощо.

Фонд відділу літератури іноземними мовами нараховує понад 40 тисяч видань іноземними мовами з різних галузей знань: енциклопедії, словники, довідники, а також навчально-методичні матеріали на допомогу вивчаючим іноземні мови. Велику допомогу в поповнені фонду відділу надають Посольства зарубіжних країн, їх культурні центри, благодійні фонди та окремі громадяни.

При відділі є можливість перегляду фільмів іноземними мовами, доступу до Інтернет-ресурсів.

Відділ нестаціонарних форм обслуговування забезпечує бібліотечне та інформаційно-бібліографічне обслуговування трудових  колективів, лікувальних  установ, шкіл-інтернатів, баз відпочинку, що не мають стаціонарних бібліотек.

При  бібліотеці успішно працює театральний відеолекторій «Режисерьске мистецтво II-ої половини XX століття» та Клуб шанувальників музики "Душа, освячена музикою".

Спільно з Національною Спілкою письменників України, Українським фондом культури, Інститутом літератури імені Т. Г. Шевченка НАН України проводяться засідання Клубу бібліотекарів по вивченню сучасного літературного процесу.

Разом з Департаментом культури Київської міської державної адміністрації бібліотека активно  працює над реалізацією міських програм розвитку бібліотечної справи.

Колектив бібліотеки успішно займається  фандрейзинговою діяльністю. За рахунок грантів, отриманих від Посольства США в Україні, на базі бібліотеки відкритий і працює Інтернет-центр.

Ряд проектів бібліотеки підтримано міжнародним фондом «Відродження». Одну з найкращих комп’ютерних програм «Алеф» придбано за рахунок гранту «Інституту відкритого суспільства» в Будапешті.

Бібліотека бере активну участь у міжнародному бібліотечному русі. На її базі проводяться міжнародні конференції з питань реалізації проекту «Пульман» - програми розвитку публічних бібліотек країн Європи. В рамках цього проекту працівники бібліотеки мали можливість відвідати бібліотеки Фінляндії,  Ватикану, Англії, Прибалтики.

Видавнича діяльність бібліотеки:

"Публічні бібліотеки міста Києва"; "Публічна бібліотека імені Лесі Українки"; бібліографічні посібники:  "Книжкова колекція Сержа Лифаря", "Український художній авангард"; "Основи організації роботи в мережі Інтернет",  «Ні! Я жива, я буду вічно жити…» (до 140-річчя від дня народження Лесі Українки) тощо, методичні та бібліографічні видання. 
Бібліотека є колективним членом Української бібліотечної асоціації, базою практики студентів вищих та середніх спеціальних навчальних закладів.

Спільно з Українською бібліотечною асоціацією видані збірники:
"Публічні бібліотеки: сучасність і майбутнє", "Бібліотека і влада",  "Професійний бібліотечний рух: назустріч змінам бібліотечно-інформаційного середовища", "Центри публічного доступу до Інтернету в бібліотеках"та інші.