Липень, 2018

Миронов, П. Преломление лучей : избранное / Петр Миронов. - [Киев] : [Журнал "Радуга"], [2008]. - 526 с.
Автор - Заслужений артист Росії, актор Київського державного академічного театру на лівому березі Дніпра, знімається в українських, грузинських, російських кінофільмах, постановник декількох спектаклів, автор літературних творів. До нової книги П.Миронова увійшли вірші російською та українською мовами, кіноповість, акторські спостереження та ін.

 
Архів Розстріляного Відродження. Лесь Курбас і театр "Березіль" : архівні документи (1927-1988) / упоряд., авт. передм. і комент. Ольги Бертелсен. - Київ : Смолоскип, 2016. - 504 с. : фотоіл., портр.
До цього видання увійшли архівні матеріали про видатного українського режисера, актора та теоретика театру Олександра Степановича Курбаса і його театр «Березіль». Документи розкривають нелегкі будні театру в його харківський період, стосунки між акторами, ставлення акторів до майстра, а також ставлення влади до театру і його керівника. У книзі подано матеріали архівно-слідчої справи Курбаса та матеріали, пов’язані з його реабілітацією. Документи цієї колекції зберігаються в архівах Києва і Харкова. Більшість документів оприлюднюється вперше.Збірка буде цікавою історикам, мистецтвознавцям, зокрема любителям і знавцям театрального мистецтва, та всім, хто цікавиться історією культурного будівництва і сталінських репресій в Україні в 1920–1930-ті роки.

Уэйнтрауб, Дж. Джерри Уэйнтрауб : уроки убеждения от известного голливудского продюсера / Джерри Уэйнтрауб, Рич Коэн ; [пер с англ. В. Лопатки]. - Москва : Эксмо, 2011. - 287 с. : фотоил., портр.

Джеррі Уейнтрауб - знаменитий голлівудський продюсер та імпресаріо, друг багатьох зірок і політиків. Він організовував турне Елвіса Преслі, працював з Френком Сінатрою, продюсував "Нешвілл" Роберта Олтмена і "Друзів Оушена" Стівена Содерберга. Він близько знайомий з Джорджем Клуні, Брюсом Віллісом, Джорджем Бушем, Бредом Піттом, Бобом Діланом ... Список можна продовжувати нескінченно.
Уейнтрауб з властивою йому дотепністю і впевненістю описує власну версію типової американської історії успіху. Народившись в найбіднішому районі Нью-Йорка, він зумів досягти небувалих вершин в кіноіндустрії завдяки своїй унікальній здатності переконувати співрозмовників. І в трущобах Бронкса, і в шикарних кабінетах Голлівуду йому завжди вдавалося перетворити це вміння в зелені купюри.
Ця книга - збірка смішних і доленосних випадків, що сталися з продюсером на роботі, в спальні, студії або концертному залі, випадків, які допомогли йому знайти свій шлях у житті.

Травень, 2018

Безклубенко, Сергій Данилович. Українське кіно : Начерк історії. - Київ : Альтерпрес, 2004. - 192 с. : іл. - ( Бібліотечна серія)

Основу даної книги становлять тексти лекцій для студентів Київського національного університету культури і мистецтв автора – Безклубенко С.Д. У відповідності з принципами наукової об’єктивності на фоні соціально-політичних подій епохи, в ній висвітлюються найважливіші факти та явища столітньої історії українського кіномистецтва. Книга може слугувати посібником для студентів вузів культури й мистецтва, де професійно вивчають кіномистецтво, викладачів, аспірантів.

 

 

 

Ильяшенко, В. Этюды о кино / Василий Ильяшенко. - [Киев] :  [Українська спадщина], 1998. - 119 с. : ил.

Книга кінорежисера й письменника В. Ільяшенка «Етюди про кіно» -  збірка оповідань про акторів, режисерів, письменників, з якими автор зустрічався на кінематографічних стежках, кого бачив та знав, з ким спілкувався. Ця книга, ніби підсумок довгого і цікавого творчого життя.

 

 

 

 

Зубавіна, І. Б. Час і простір у кінематографі / І.Б. Зубавіна ; Академія мистецтв України ; Інститут проблем сучасного мистецтва. - Київ : Щеk°, 2008. - 447 с.

Фундаментальне монографічне дослідження, в якому простежуються і науково осмислюються мистецькі процеси кінематографа від його зародження до сьогодення. Видання розраховане на кінознавців, культурологів, фахівців гуманітарного профілю – усіх, кого цікавить історія й теорія кіно. Книга може бути використана як навчальний посібник для викладачів та студентів вищих навчальних закладів.

 

 

Березень, 2018

Мотанка : антологія української жіночої драматургії / авт.-упоряд. Я. Верещак. - Київ : Світ знань, 2016. - 379 с.

Видання антології з 20-ти п’єс розмаїте за стилем – від класичного до новітніх експериментів, і за віком авторів – від маститих майстринь слова до талановитих дебютанток, і за географією – від Донеччини до Чернівців і аж до Єгипту. Різняться п’єси і за жанром, і за формою, адже серед текстів – трагічні й іронічні, історичні й актуальні, реалістичні й фантастичні, написані прозою і віршем. Автори п’єс впевнені, що читачі отримають задоволення від часу, проведеного за читанням цієї книги.

 

 

Орленко, Н. И.  Реинкарнация северного национального романтизма : исследование и опыт реставрации объектов : монография / Николай Орленко, Юлия Ивашко, Ли Шуань ; под ред. Н.М. Демина ; Посольство Китайской Народной Республики в Украине. - Киев : Феникс, 2016. - 288 с. : ил., портр.

В колективній монографії розглядається феномен національного романтизму в північних країнах, витоки цього напряму в європейському модерні, його трансформації при перенесенні в Україну і до Китаю. Аналізується процес взаємозбагачення східної і західної культур, на перетині яких утворилося оригінальне явище національного романтизму в Китаї. Видання доповнене ілюстративними матеріалами і розраховано на архітекторів, мистецтвознавців, істориків та широкий загал читачів.

 

Художники Києва : українське образотворче мистецтво 1991-2011 років : живопис, графіка, скульптура / [авт.-упоряд. В. Андрієвська ; вступ. ст. Л. Андрієвського]. - Київ : Криниця, 2011. - 647 с. : іл.

У монографічному альбомі подається ґрунтовний огляд художнього процесу, охоплюючи період 1991-2011 років. У ньому відображено стан і досягнення сучасного образотворчого мистецтва на прикладі провідної в Україні київської школи художників. Альбом упорядкований за універсальним абетковим принципом, що насичує зміст контрастами несхожості творчих особистостей. Тут представлено понад 1200 кольорових ілюстрацій – кращих, знакових робіт, створених художниками різних поколінь.

 

Лютий, 2018

Художник театру Емма Зайцева / [О.Д. Зайцев, Л.А. Попова]. - Ужгород : [Аутдор-Шарк], 2017. - 143 с. : іл., портр.

У книзі на основі історико-архівних джерел, періодичних видань, експонатів музеїв досліджується творчість театрального художника Закарпаття, заслуженого діяча мистецтв, головного художника Закарпатського українського музично-драматичного театру імені братів Ю. та Є. Шерегеїв Емми Зайцевої. Книга багато ілюстрована авторськими ескізами костюмів, декорацій, макетами, театральними плакатами. Видання призначене для театрознавців, студентів мистецьких закладів, а також усіх, хто цікавиться творчим процесом у закарпатському театрі загалом.

 

Стефанія Шабатура : вибрана палітра кольорів з мозаїки життя і творчості / упоряд. Соломія Дяків. - Київ : Смолоскип, 2016. - 254 с. : фотоіл., портр.

В основі видання, яке промовисто ілюструє протистояння митця і системи у жорнах радянського тоталітаризму, висвітлено окремі грані життя і творчості відомої мисткині, громадської діячки Стефанії Шабатури у контексті епохи шістдесятництва. Для мистецтвознавців, істориків, культурологів, усіх, хто цікавиться українським мистецтвом.

 

Фёдор Захаров : живопись = Fiodor Zakharov : painting / [авт.-сост. Н.П. Озерянко ; авт. вступ. ст. Е.А. Афанасьев] ; Национальный Союз художников Украины ; Крымская организация Национального Союза художников Украины ; Украинский фонд культуры. - Киев : [Видавець Журавель С. В.], 2005. - 48 с. : ил.

Творчість народного художника України, лауреата Державної премії України ім. Т.Г. Шевченка Федора Захаровича Захарова широко відома не тільки в Україні, але й за її межами. В альбомі-каталозі зібрані твори художника як з приватних колекцій, так і з фондів музеїв України, які дають можливість познайомитися зі спадщиною видатного майстра, зрозуміти, що за творчі проблеми його хвилювали при створенні живописних полотен.

  

 


Грудень, 2017

Безсонов, С. В. Архітектура Києво-Печерської Лаври в її історичному розвитку / Сергій Васильович Безсонов ; Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник. - Київ : [Видавець Олег Філюк], 2015. - 240 с. : іл.

У книзі вперше публікується дослідження професора, доктора архітектури, першого директора Інституту історії і теорії архітектури УРСР С.В. Безсонова, присвячене історичному розвитку архітектурного ансамблю Києво-Печерськорї Лаври. Монографія є першою ґрунтовною працею з даної тематики післявоєнного періоду. Видання доповнене біографічним нарисом про автора дослідження, багатим ілюстративним матеріалом.

 
 

Кудла, Н. Є. Сільський туризм : основи підприємництва та гостинності : навчальний посібник / Н.Є. Кудла ; Міністерство освіти і науки України ; Львівський інститут економіки і туризму. - Київ : Центр учбової літератури, 2017. - 152 с.

У навчальному посібнику розглянуто організаційно-економічні та екологічні аспекти діяльності агротуристичних господарств з використанням засобів і предметів праці селянської садиби для надання  туристичних послуг. Охарактеризовано особливості сільського туризму. Опанування комплексу популяризації дасть змогу представити пропозицію сільського туризму й здобути визначний сегмент потенційних туристів. Для студентів та викладачів навчальних закладів, представників органів місцевого самоврядування, громадських  організацій, керівників і спеціалістів агропромислового комплексу, власників туристичних фірм.

 
 

Радович, Р. Народна архітектура Старосамбірщини XIX - першої половини XX ст. (житлово-господарський комплекс) / Роман Радович ; Національна академія наук України ; Інститут народознавства. - Київ : [Видавець Олег Філюк], 2015. - 352 с. : іл.

У монографії на основі  першоджерел та польових матеріалів всесторонньо  проаналізовано традиційний житлово-господарський комплекс українців Старосамбірщини. Приділено увагу висвітленню питань, пов’язаних із структурою двору, господарському будівництву, конструктивним особливостям житла, його плануванню. Виявлено локальну специфіку житлових та господарських споруд у гірській та рівнинних частинах району. Для етнологів, археологів, істориків, архітекторів, культурологів, усіх, хто цікавиться народною культурою українців.

 

 

Березень, 2017

Йосиф Бокшай : Художник правди. Людина правди / [упоряд., вступ. ст. Ф. Ерфан]. - Ужгород : Карпати, 2016. - 334 с. : іл. 

Його життя і подвижницький мистецький труд, його талант, його художні полотна як віддзеркалення всього найпрекраснішого, що пропонує нам Всесвіт, викликає і подив, і захоплення, і гордість, і молитовну шану краю, що дав Європі художника, ім’я якого – Йосиф Бокшай. На сьогодні видання є найповнішим дослідженням творчості уродженця Закарпаття.

  

Шостак, В. А. Тисячолітнє дерево. Народні музичні інструменти Закарпаття : музичні традиції і сучасність / Віктор Шостак. - Ужгород : Карпати, 2016. - 206 с. : іл. 

На сторінках видання читач знайде унікальні факти про єдність слова і музики у фольклорі Закарпаття, про музичні інструменти і музичну комунікацію в пастушій традиції краю, про типи народних інструментальних ансамблів, про роль  народного музичного інструментарію у місцевих традиційних обрядах русинів-українців, угорців, румунів, що, маючи спільну багатовікову історію, продовжують плекати тисячолітнє дерево пізнання світу.

  

Авдеенко, С. И. Елена и Борис Жуковы. Жизнь - искусству / Сергей Авдеенко. - Мелитополь : Мелитопольская городская типография, 2016. - 66 с. : ил., портр. 

Єлєна Жукова (1940-2014) відома як мистецтвознавець, автор багатьох публікацій з історії мистецтва. Вона багато років пропрацювала в  Третяківській галереї. Її брат Борис Жуков (1948-2007) відомий як художник кіно і театру. Його картини, ескізи прикрашають музеї США. Автору книги – письменнику Сергію Авдєєнко – вдалося показати різні грані життя цих талановитих людей. 

 

Грудень, 2016

Причепій, Т.  Вишивка Східного Поділля : [альбом] / Тетяна Причепій, Євген Причепій. - [Київ] : Родовід : Оранта, [2009]. - 108 с. : іл. 

Книга розкриває  таємничі символи рушникового орнаменту Поділля. Дослідження символіки подільського рушника відкриває для нас духовний світ людей минулого. У тексті подається  загальний огляд орнаментів подільської вишивки.   

 

Вишивка козацької старшини XVII-XVIII століть : Каталог колекції Чернігівського обласного історичного музею ім. В.В.Тарновського. – Київ : РОДОВІД, 2001. – 200 с. : іл. 

Дослідження посвячене історії вишивки козацької старшини з колекції  Чернігівського обласного історичного музею ім. В.В. Тарнавського.  Предметом вивчення є досить велика колекція творів, тільки незначна частина якої атрибутована в роботах попередніх дослідників. Розміщення творів у хронологічній послідовності дає можливість прослідкувати еволюцію орнаментів протягом століття. Дослідники звертають увагу на колористику вишивки, матеріал і техніку виконання.

 

Зайченко, В. Вишивка козацької старшини XVII - XVIII століть з колекції Чернігівського історичного музею ім. В.В. Тарновського : [альбом] / Віра Зайченко. - [Київ] : Родовід, [2015]. - 108 с. : іл. 

Дослідження присвячене історії вишивки козацької старшини з колекції  Чернігівського обласного історичного музею ім.. В.В. Тарнавського.  Автор доводить, що саме доньки та дружини старшин і священників  виконували вишивки. В них виявився художній смак, тонке художнє розуміння. Саме їм треба дякувати за  появу і розквіт рушникових швів вишиванок, якими донині славляться рушники багатьох областей України.

 

Врочинська, Г. Українські народні жіночі прикраси XIX - початку XX століть. Ч. 1 / Ганна Врочинська. - [Київ] : Родовід, [2015]. - 108 с. : іл.

Перевидання у Малій серії одного з бестселерів «Родоводу» – дослідження Ганни Врочинської «Українські народні жіночі прикраси ХІХ – початку ХХ століть» в двох частинах. У книзі вперше зроблена спроба всестороннього висвітлення українських народних жіночих прикрас ХІХ – поч. ХХ століть – яскравого і самобутнього явища в історії українського народного мистецтва, яке має глибокі традиції, що сформувались в руслі розвитку багатьох видів художньої творчості: обробки каменів, металів, виробництва скла, ткацтва, вишивки, виробів з бісеру, різного роду домашнього рукоділля та торгівельних зносин з іншими країнами.

Перша частина присвячена художнім особливостям прикрас.

 

Врочинська, Г. Українські народні жіночі прикраси XIX - початку XX століть. Ч. 2 / Ганна Врочинська. [Київ] : Родовід, [2015]. 108 с. : іл.

У монографії вперше зроблена спроба всебічного висвітлення українських народних жіночих прикрас ХІХ – початку ХХ століть – яскравого і самобутнього явища в історії українського народного мистецтва, яке має глибокі традиції, що сформувалися в руслі розвитку багатьох видів художньої творчості: обробки каменів, металів, виробництва скла, ткацтва, вишивки, виробів з бісеру, різного роду домашнього рукоділля та торгівельних зносин з іншими країнами.

Висвітлені художні особливості прикрас з різних матеріалів: квітів, плодів та листя рослин, текстилю, пір‘я, кісточок, мушель, бісеру, скла, кольорових каменів та їх імітацій, металів, тощо.

Книга розрахована на мистецтвознавців, етнографів, викладачів та студентів художніх навчальних закладів, художників і широке коло шанувальників українського народного мистецтва.

Друга частина присвячена прикрасам в регіональних комплексах вбрання.

 

Червень 2016 

Алексей Владимиров : скульптура : [альбом] = Sculpture / [идея А. Владимирова ; фото Т. Семенюка]. - [Киев] : [Атлант ЮЭмСи], [2012]. - 152 с. : ил., портр. 

Ім’я скульптора  Олексія Владімірова добре відоме як в Україні, так і за її межами. У нього величезний досвід міжнародних та персональних виставок. Американські критики визначили роботи як «нову еру скульптури». Основа творчості скульптора - культ взаємодії з каменем. Отримавши академічну освіту, набувши власного історичного і практичного досвіду, скульптор Олексій Владимиров заглибився в традиції давніх слов’ян, скіфів, античних греків.  Альбом скульптурних робіт Олексія Владимирова розрахований на широкий читацький загал.

 

Старовинні маєтки України : маєток як синтез мистецтв, архітектура садів і парків, поетика старовинної садиби : [книга-альбом] / [текст, упоряд. іл. матеріалу О. Родічкіної]. - Київ : Мистецтво, 2015. - 384 с. : іл., портр. 

У виданні всебічно розглядається історія розвитку старовинних маєтків і  садиб, садів і парків від середньовіччя до початку ХХ століття на території України. Багатий образотворчий матеріал, свідчення мемуаристів, архівні дослідження дають можливість відчути зв'язок епох, оцінити працю видатних творців палацово-паркових ансамблів. Розраховано на істориків, мистецтвознавців та широке коло глядачів.

 

Віра Томашевська. Мистецтво кераміки :книга-альбом. - [Київ] : ІРІДІУМ, 2015. - 152 с. : іл., портр. 

Віра Томашевська – обдарований майстер архітектурно-художньої кераміки. Її різні за жанрами станково-декоративні панно відрізняються вишуканою образністю, де гармонічно поєднуються національні традиції з високою культури сучасністю. Видання розраховане на широке коло читачів, шанувальників декоративного мистецтва.

 

 

 Квітень 2016

Сергій Параджанов і Україна : [збірник статей і документів] / [упоряд. і ред. Л.І. Брюховецька]. - Київ : Видавничий дім "Києво-Могилянська академія", 2015. - 288 с. : фотоіл.

У збірнику «Сергій Параджанов і Україна» розглянуто широкий комплекс питань, як творчого, так і соціально-політичного характеру. В наукових дослідженнях автори розглядають своєрідність творчого стилю Параджанова. Аналізується роль образотворчого мистецтва в режисурі постановника «Тіней забутих предків», «Саят-Нови» та нездійсненному фільмі «Київські фрески», тогочасний мистецький контекст. Цінними є спогади Марти Дзюби, Івана Дзюби, композитора Мирослава Скорика та інших людей, які спілкувалися з режисером. Завершують книгу думки Параджанова, висловлені  після прем’єри в Києві фільму «Ашик-Керіб».

 

Фурманова, З. Роман" із Балаяном / Зінаїда Фурманова. - Київ : КІНО-КОЛО, 2007. - 179 с. : іл., портр.

Багатоілюстроване видання «Роман» із Балаяном» є оригінальним авторським дослідженням мистецьких набутків видатного українського режисера Романа Балаяна, переважно – періоду творення його фільмів «морального неспокою»: «Польоти уві сні та наяву», «Бережи мене, мій талісмане», «Філер». Книжка складається з аналітичних текстів, написаних у різний час, а також із розлогої розмови із самим героєм, який коментує свою творчість.

 

Іван Кавалерідзе : життя і творчість / Н.М. Капельгородська [та ін.]. - Київ : [КИЙ], 2007. - 336 с. : іл. 

У виданні, присвяченому видатному українському митцеві І.П. Кавалерідзе, розповідається про життєвий і творчий шлях майстра. Книга розрахована на широкий читацький загал.