Грудень, 2017

Безсонов, С. В. Архітектура Києво-Печерської Лаври в її історичному розвитку / Сергій Васильович Безсонов ; Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник. - Київ : [Видавець Олег Філюк], 2015. - 240 с. : іл.

У книзі вперше публікується дослідження професора, доктора архітектури, першого директора Інституту історії і теорії архітектури УРСР С.В. Безсонова, присвячене історичному розвитку архітектурного ансамблю Києво-Печерськорї Лаври. Монографія є першою ґрунтовною працею з даної тематики післявоєнного періоду. Видання доповнене біографічним нарисом про автора дослідження, багатим ілюстративним матеріалом.

 
 

Кудла, Н. Є. Сільський туризм : основи підприємництва та гостинності : навчальний посібник / Н.Є. Кудла ; Міністерство освіти і науки України ; Львівський інститут економіки і туризму. - Київ : Центр учбової літератури, 2017. - 152 с.

У навчальному посібнику розглянуто організаційно-економічні та екологічні аспекти діяльності агротуристичних господарств з використанням засобів і предметів праці селянської садиби для надання  туристичних послуг. Охарактеризовано особливості сільського туризму. Опанування комплексу популяризації дасть змогу представити пропозицію сільського туризму й здобути визначний сегмент потенційних туристів. Для студентів та викладачів навчальних закладів, представників органів місцевого самоврядування, громадських  організацій, керівників і спеціалістів агропромислового комплексу, власників туристичних фірм.

 
 

Радович, Р. Народна архітектура Старосамбірщини XIX - першої половини XX ст. (житлово-господарський комплекс) / Роман Радович ; Національна академія наук України ; Інститут народознавства. - Київ : [Видавець Олег Філюк], 2015. - 352 с. : іл.

У монографії на основі  першоджерел та польових матеріалів всесторонньо  проаналізовано традиційний житлово-господарський комплекс українців Старосамбірщини. Приділено увагу висвітленню питань, пов’язаних із структурою двору, господарському будівництву, конструктивним особливостям житла, його плануванню. Виявлено локальну специфіку житлових та господарських споруд у гірській та рівнинних частинах району. Для етнологів, археологів, істориків, архітекторів, культурологів, усіх, хто цікавиться народною культурою українців.

 

 

Березень, 2017

Йосиф Бокшай : Художник правди. Людина правди / [упоряд., вступ. ст. Ф. Ерфан]. - Ужгород : Карпати, 2016. - 334 с. : іл. 

Його життя і подвижницький мистецький труд, його талант, його художні полотна як віддзеркалення всього найпрекраснішого, що пропонує нам Всесвіт, викликає і подив, і захоплення, і гордість, і молитовну шану краю, що дав Європі художника, ім’я якого – Йосиф Бокшай. На сьогодні видання є найповнішим дослідженням творчості уродженця Закарпаття.

  

Шостак, В. А. Тисячолітнє дерево. Народні музичні інструменти Закарпаття : музичні традиції і сучасність / Віктор Шостак. - Ужгород : Карпати, 2016. - 206 с. : іл. 

На сторінках видання читач знайде унікальні факти про єдність слова і музики у фольклорі Закарпаття, про музичні інструменти і музичну комунікацію в пастушій традиції краю, про типи народних інструментальних ансамблів, про роль  народного музичного інструментарію у місцевих традиційних обрядах русинів-українців, угорців, румунів, що, маючи спільну багатовікову історію, продовжують плекати тисячолітнє дерево пізнання світу.

  

Авдеенко, С. И. Елена и Борис Жуковы. Жизнь - искусству / Сергей Авдеенко. - Мелитополь : Мелитопольская городская типография, 2016. - 66 с. : ил., портр. 

Єлєна Жукова (1940-2014) відома як мистецтвознавець, автор багатьох публікацій з історії мистецтва. Вона багато років пропрацювала в  Третяківській галереї. Її брат Борис Жуков (1948-2007) відомий як художник кіно і театру. Його картини, ескізи прикрашають музеї США. Автору книги – письменнику Сергію Авдєєнко – вдалося показати різні грані життя цих талановитих людей. 

 

Грудень, 2016

Причепій, Т.  Вишивка Східного Поділля : [альбом] / Тетяна Причепій, Євген Причепій. - [Київ] : Родовід : Оранта, [2009]. - 108 с. : іл. 

Книга розкриває  таємничі символи рушникового орнаменту Поділля. Дослідження символіки подільського рушника відкриває для нас духовний світ людей минулого. У тексті подається  загальний огляд орнаментів подільської вишивки.   

 

Вишивка козацької старшини XVII-XVIII століть : Каталог колекції Чернігівського обласного історичного музею ім. В.В.Тарновського. – Київ : РОДОВІД, 2001. – 200 с. : іл. 

Дослідження посвячене історії вишивки козацької старшини з колекції  Чернігівського обласного історичного музею ім. В.В. Тарнавського.  Предметом вивчення є досить велика колекція творів, тільки незначна частина якої атрибутована в роботах попередніх дослідників. Розміщення творів у хронологічній послідовності дає можливість прослідкувати еволюцію орнаментів протягом століття. Дослідники звертають увагу на колористику вишивки, матеріал і техніку виконання.

 

Зайченко, В. Вишивка козацької старшини XVII - XVIII століть з колекції Чернігівського історичного музею ім. В.В. Тарновського : [альбом] / Віра Зайченко. - [Київ] : Родовід, [2015]. - 108 с. : іл. 

Дослідження присвячене історії вишивки козацької старшини з колекції  Чернігівського обласного історичного музею ім.. В.В. Тарнавського.  Автор доводить, що саме доньки та дружини старшин і священників  виконували вишивки. В них виявився художній смак, тонке художнє розуміння. Саме їм треба дякувати за  появу і розквіт рушникових швів вишиванок, якими донині славляться рушники багатьох областей України.

 

Врочинська, Г. Українські народні жіночі прикраси XIX - початку XX століть. Ч. 1 / Ганна Врочинська. - [Київ] : Родовід, [2015]. - 108 с. : іл.

Перевидання у Малій серії одного з бестселерів «Родоводу» – дослідження Ганни Врочинської «Українські народні жіночі прикраси ХІХ – початку ХХ століть» в двох частинах. У книзі вперше зроблена спроба всестороннього висвітлення українських народних жіночих прикрас ХІХ – поч. ХХ століть – яскравого і самобутнього явища в історії українського народного мистецтва, яке має глибокі традиції, що сформувались в руслі розвитку багатьох видів художньої творчості: обробки каменів, металів, виробництва скла, ткацтва, вишивки, виробів з бісеру, різного роду домашнього рукоділля та торгівельних зносин з іншими країнами.

Перша частина присвячена художнім особливостям прикрас.

 

Врочинська, Г. Українські народні жіночі прикраси XIX - початку XX століть. Ч. 2 / Ганна Врочинська. [Київ] : Родовід, [2015]. 108 с. : іл.

У монографії вперше зроблена спроба всебічного висвітлення українських народних жіночих прикрас ХІХ – початку ХХ століть – яскравого і самобутнього явища в історії українського народного мистецтва, яке має глибокі традиції, що сформувалися в руслі розвитку багатьох видів художньої творчості: обробки каменів, металів, виробництва скла, ткацтва, вишивки, виробів з бісеру, різного роду домашнього рукоділля та торгівельних зносин з іншими країнами.

Висвітлені художні особливості прикрас з різних матеріалів: квітів, плодів та листя рослин, текстилю, пір‘я, кісточок, мушель, бісеру, скла, кольорових каменів та їх імітацій, металів, тощо.

Книга розрахована на мистецтвознавців, етнографів, викладачів та студентів художніх навчальних закладів, художників і широке коло шанувальників українського народного мистецтва.

Друга частина присвячена прикрасам в регіональних комплексах вбрання.

 

Червень 2016 

Алексей Владимиров : скульптура : [альбом] = Sculpture / [идея А. Владимирова ; фото Т. Семенюка]. - [Киев] : [Атлант ЮЭмСи], [2012]. - 152 с. : ил., портр. 

Ім’я скульптора  Олексія Владімірова добре відоме як в Україні, так і за її межами. У нього величезний досвід міжнародних та персональних виставок. Американські критики визначили роботи як «нову еру скульптури». Основа творчості скульптора - культ взаємодії з каменем. Отримавши академічну освіту, набувши власного історичного і практичного досвіду, скульптор Олексій Владимиров заглибився в традиції давніх слов’ян, скіфів, античних греків.  Альбом скульптурних робіт Олексія Владимирова розрахований на широкий читацький загал.

 

Старовинні маєтки України : маєток як синтез мистецтв, архітектура садів і парків, поетика старовинної садиби : [книга-альбом] / [текст, упоряд. іл. матеріалу О. Родічкіної]. - Київ : Мистецтво, 2015. - 384 с. : іл., портр. 

У виданні всебічно розглядається історія розвитку старовинних маєтків і  садиб, садів і парків від середньовіччя до початку ХХ століття на території України. Багатий образотворчий матеріал, свідчення мемуаристів, архівні дослідження дають можливість відчути зв'язок епох, оцінити працю видатних творців палацово-паркових ансамблів. Розраховано на істориків, мистецтвознавців та широке коло глядачів.

 

Віра Томашевська. Мистецтво кераміки :книга-альбом. - [Київ] : ІРІДІУМ, 2015. - 152 с. : іл., портр. 

Віра Томашевська – обдарований майстер архітектурно-художньої кераміки. Її різні за жанрами станково-декоративні панно відрізняються вишуканою образністю, де гармонічно поєднуються національні традиції з високою культури сучасністю. Видання розраховане на широке коло читачів, шанувальників декоративного мистецтва.

 

 

 Квітень 2016

Сергій Параджанов і Україна : [збірник статей і документів] / [упоряд. і ред. Л.І. Брюховецька]. - Київ : Видавничий дім "Києво-Могилянська академія", 2015. - 288 с. : фотоіл.

У збірнику «Сергій Параджанов і Україна» розглянуто широкий комплекс питань, як творчого, так і соціально-політичного характеру. В наукових дослідженнях автори розглядають своєрідність творчого стилю Параджанова. Аналізується роль образотворчого мистецтва в режисурі постановника «Тіней забутих предків», «Саят-Нови» та нездійсненному фільмі «Київські фрески», тогочасний мистецький контекст. Цінними є спогади Марти Дзюби, Івана Дзюби, композитора Мирослава Скорика та інших людей, які спілкувалися з режисером. Завершують книгу думки Параджанова, висловлені  після прем’єри в Києві фільму «Ашик-Керіб».

 

Фурманова, З. Роман" із Балаяном / Зінаїда Фурманова. - Київ : КІНО-КОЛО, 2007. - 179 с. : іл., портр.

Багатоілюстроване видання «Роман» із Балаяном» є оригінальним авторським дослідженням мистецьких набутків видатного українського режисера Романа Балаяна, переважно – періоду творення його фільмів «морального неспокою»: «Польоти уві сні та наяву», «Бережи мене, мій талісмане», «Філер». Книжка складається з аналітичних текстів, написаних у різний час, а також із розлогої розмови із самим героєм, який коментує свою творчість.

 

Іван Кавалерідзе : життя і творчість / Н.М. Капельгородська [та ін.]. - Київ : [КИЙ], 2007. - 336 с. : іл. 

У виданні, присвяченому видатному українському митцеві І.П. Кавалерідзе, розповідається про життєвий і творчий шлях майстра. Книга розрахована на широкий читацький загал.

 

2015 рік

Пенова, В. П. Рисуем пейзажи : [материалы и техники, пошаговые фото] : практическое руководство / В.П. Пенова. - Харьков ; Белгород : Клуб Семейного Досуга, 2013. - 94 с. : ил. 

Видання дозволяє широкому колу шанувальників занять художньою творчістю ознайомитися на практиці з різними художньо-графічними техніками в кольорі в жанрі пейзажу. Акварель, гуаш, пастель – це ті матеріали, робота з якими не вимагає спеціальної підготовки. Книга є керівництвом освоєння зображення практично будь-якого пейзажу в різноманітних художньо-живописних техніках.

 

Тур-Коновалов, К. Режисер. [Олександр Довженко] : роман / Костянтин Тур-Коновалов, Денис Замрій, [Олена Лісовикова] ; [пер. з рос. І. Бондаря-Терещенка]. - Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2014. - 333 с. : фотоіл., портр. 

Одеса. 1926 рік… Наче наживо перед нами розгортаються зйомки фільму «Сумка дипкур’єра», поставленого Довженком, а паралельно до них закручується не менш цікава історія, де режисером є сама доля. І головну роль у ній виконував сам Сашко. Якщо сценарій фільму відомий заздалегідь, то події в реальному житті тримають читача в напруженні до останнього.

 

Дзуффи, С.  Шедевры итальянского искусства : [альбом] / Стефано Дзуффи ; пер. с итал. М.А. Беляевой] - Москва : [Бертельсманн Медиа Москау], [2007]. - 336 с. : ил., портр.

Цей альбом – своєрідний путівник по світу живопису старовинних майстрів Італії. Автор книги, міланський історик мистецтва Стефано Дзуффі, пропонує читачам ознайомитися з видатними творами живопису з несподіваного боку: формування стилю, історії моди та дизайну.