Січень, 2018

Баканов, В. Вчера на Подоле : книга воспоминаний / Виталий Баканов. – Киев : [ЧП "Аква Украина"], 2017. – 92 с. : ил.

Ця книга про любов до рідної землі, про любов до жінки, друзів, природи... Книга про смуток за юністю, по тих, кого вже немає і хто далеко... Корінний мешканець київського Подолу, поет Михайло Дубинський одного разу написав:

Спасибо за любовь, за час ее, за миг.

Забыть, не вспоминать - уже не в нашей власти.

Вам и Богам, судьбе хвала постиг

Я чувств прибой и чародейство счастья.

З радістю повідомляємо читачеві, що в даній книзі опубліковано багато фотографій із сімейних архівів киян. Ці фотографії ніде раніше не публікувались, і дозволять побачити вже зниклі «куточки» Києва і київського побуту.

 

Баканов, В. От Подола до Приорки : книга воспоминаний / Виталий Баканов. – Киев : [ТОВ «ЦП «КОМПРИНТ»], 2017. – 49 с. : ил.

Книга присвячена подіям до війни, рокам окупації та повоєнним рокам минулого століття.

Автор представляє життєпис свого друга Бойдаленка Бориса Олександровича, корінного киянина, який народився в київському Подолі у 1934 році, тому він пам’ятає роки війни.

  

 

Кальченко, Т. В. Монархическое движение в Киеве и на территории Киевской губернии (1904-1919) : ист. энциклопедия / Т. В. Кальченко. – [Киев : Интерконтиненталь-Украина], 2014. – 974 с. : фот.

Пропонована книга присвячена проблематиці регіонального розвитку монархічного руху (на прикладі Києва і Київської губернії). В енциклопедичному форматі представлено весь діапазон існуючих монархічних організацій та деталізовані основні етапи їх діяльності. Показані політичні установки і статутні документи, по можливості, наведено кількісний склад.

Особливий акцент зроблений на докладних біографіях учасників монархічного руху, більшість з яких сьогодні незаслужено забуті і викреслені з історичної пам'яті. Вперше досліджується великий пласт невідомих раніше архівних, газетних і журнальних джерел.

За унікальністю, шириною і глибиною проведеної роботи, книга є справжньою енциклопедією якій не має аналогів в Україні.

 

Шленский, Д. Судьбы Андреевского спуска / Д. Шленский. – Дрогобыч ; Киев : Коло, 2016. – 240 с. ; ил.

Продовження життєпису Андріївського узвозу авторства директора Музею Однієї Вулиці Дмитра Шльонського присвячено незвичайним долям жителів найвідомішої київської вулиці.  Розповіді зібрані на основі матеріалів нещодавно відкритих архівних фондів охоплюють події непростого ХХ століття, що пройшло під знаком великих змін і потрясінь. Видання доповнюють фотокопії рідкісних документів та старовинні світлини.

 

 


Грудень, 2017

99 замальовок Києва : [фотоальбом] / [Д. В. Фоменко]. – [Київ] : Вид. група КМ-БУКС, [2016]. – 120 с. : фотоіл., карт.

Зафіксувати мить швидкоплинного життя великого міста досить складно. Майже щосекунди навколо щось змінюється: стає іншим колір світлофора, маля долає сходинку, а птах злітає з верхівки дерева. Людина розганяє життя сучасного мегаполіса до неймовірної швидкості, не встигаючи навіть зупинитися і просто насолодитися навколишньою красою та самим фактом буття.
Цей альбом розповідає про красу та неповторність Києва — виняткового міста. Це місто духовного єднання і становлення країни з непростою долею, унікальних історичних пам‘яток і просто об‘єкт обожнювання багатьох людей, що проживають не лише в Україні. Михайло Булгаков писав: «Місто Київ прекрасне, місто щасливе. Над Дніпром, що розлився, усе в зелені каштанів, усе в сонячних цятках». І це цілковита правда. Києву є чим вразити і зачарувати людей, викликати справжню любов до себе.

 

Єрмак, Д. Київське метро. Погляд крізь роки / Дмитро Єрмак ; [під заг. ред. В. Янікіна]. Київ : [Скай Хорс], 2012. – 275 с. : фотоіл., портр.

Видання, присвячено історії та розвитку Київського метрополітену, висвітлює тему створення його станцій, більшість з яких у різні роки спроектовано колективом ДП «ПІ Укрметротунельпроект».
Видання містить фотоілюстрації з колекції ДП «ПІ Укрметротунельпроект», фондів Музею історії КП «Київський метрополітен», а також Центрального державного кіно-, фото-, архіву України ім. Г. С. Пшеничного.

 

Панорамы Киева = Panoramics of Kiev : фотоальбом / фот. Игорь Шафрыгин ; текст Александр Возницкий ; [ред. В. Невзоров ; сост.: О. Гаврищук, В. Невзоров]. - Киев : [Скай Хорс], 2010. – 240 с. : фот. – Текст укр., англ.

Пропонований Вашій увазі фотоальбом сучасних панорам столиці України - міста Києва - по-своєму унікальний оскільки більшість поміщених в ньому фотознімків зроблені з дахів або верхніх поверхів споруджених в престижних районах міста, елітних будинків, готелів і офісних будівель які тепер з цілком об'єктивних причин практично недоступні. Тим хто вперше відвідав Київ - це видання дозволить протягом короткого часу отримати досить повне уявлення про нове для них місто. Фотоальбом дасть можливість ближче познайомитися зі своїм новим місцем проживання, вільніше орієнтуватися в мережі його вулиць і відчути себе більш затишно в малознайомому мегаполісі.

І нехай їх не засмучує можлива невдача при спробі зробити це з першого погляду, адже Київ в останні десятиліття значно видозмінився. Пішли в небуття деякі будинки і навіть цілі вулиці. На їх місці виникли «нахабні новачки», що грунтовно перетворили з дитинства знайомий більшості киянам силует міста.

 

Фалин, В.  Киев 90-е : фотоальбом / Владимир Фалин ; с коммент.: А. Анисимова, В. Угрюмовой. – Киев : Скай Хорс, [2016]. – 142 с. : фотогр.

Авторський альбом Володимира Фаліна «Київ 90-е» включає близько півтори сотні унікальних фотографій, які закарбували один з найцікавіших, найяскравіших, насичених і неоднозначних періодів життя стародавньої столиці. Життя на зламі епох - кінець радянської історії і початок історії незалежної України. Багато знімків зображують об'єкти вже не існуючі; змінилися пейзажі, архітектура, та й побутові сценки вимагають пояснень для тих, хто народився в кінці ХХ - на початку ХХІ століття.

Фотографії супроводжуються передмовою і коментарями відомих київських авторів - історика та журналіста Олександра Анісімова та письменниці і журналістки Вікторії Угрюмової.

 

 

Листопад, 2017

Курков, А. Дневник Майдана / Андрей Курков.Харьков : Фолио, 2015.224 с. : фото. цв.

В книзі автор детально, по днях описував, що відбувалося в Україні з самого початку Євромайдану. Це не революційний бойовик, не агітаційний текст - це особистий щоденник письменника ; документ, що розповідає про життя в Києві і в країні під час Євромайдану, під час окупації Криму і після цих подій.

"Щоденник Майдану» був опублікований в перекладах англійською, німецькою, французькою, японською та іншими мовами, а для українського видання його доповнено репортажами про події, що відбувалися в Україні до початку листопада 2014 року, написаними для норвезької газети «Даг ог Тід».

 

Малаков, Д. Долі киян (1941-1943) / Дмитро Малаков ; [худож. Г. В. Малаков] ; худож.-оформ. Л. П. Вировець. – Харків : Фоліо, 2017. – [287 с.] : фото, іл. – (Бібліотека киянина). – Бібліогр.: с. 283.

Книжка краєзнавця і дослідника Дмитра Малакова розповідає про долі киян у роки нацистської окупації Києва, а також після визволення столиці України, рідного міста автора. Особливу увагу приділено подіям, що замовчувалися або навіть перекручувалися радянською владою, зокрема жахливій пожежі Хрещатика у 1941 році або загибелі простих киян під час бомбардування Київського залізничного вузла у 1943-му авіацією Червоної армії. Чималий інтерес для наших сучасників становить розповідь про мистецьке життя Києва у 1941-1943 рр., про киян, яким довелося випити гірку чашу поневірянь на чужині - стати остарбайтерами.

У своїх розвідках автор спирається як на архівні, так і на сімейні документи; наукові публікації та спогади учасників тодішніх подій.

 

Сочка, Я. НЛО над Киевом : [свидетельства очевидцев с древних времен и до наших дней] / Ярослав Сочка.Киев : Sky Horse, 2011.108 с.

Подана книга - це одна з перших спроб узагальнити і систематизувати численні спостереження так званих «невпізнаних літаючих об'єктів» (НЛО), помічених на території Києва та Київської області. Всі повідомлення в книзі подані в хронологічному порядку. Не претендуючи на науковий аналіз описаної проблеми, автор прагне дати читачам факти для самостійних роздумів і дати їжу для дискусії ентузіастам, які намагаються розкрити «таємницю НЛО».

 

 

Жовтень, 2017

В'ятрович, В. М. За лаштунками "Волині- 43" : невідома польсько-українська війна / Володимир В'ятрович. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля : Центр дослідж. визвол. руху, 2016. – 304 с. : іл., фотогр.

Сучасні Західна Україна та Східна Польща - Холмщина, Волинь, Галичина, Закерзоння - території, де під час і після Другої світової війни палахкотіло польсько-українське протистояння. Криваве доміно маловідомої війни між поляками і українцями у 1942–1947 роках автор розкриває завдяки невідомим раніше документам української та польської підпільних армій, звітам німецької окупаційної влади та радянських партизан. В основі дослідження - свідчення безпосередніх учасників подій, документи українського та польського підпілля, Армії Крайової та УПА, які були головними дійовими особами трагедії, що тривала не один рік.
 

Кузьма-Качур, М. І. Основи краєзнавства : навч. посіб. / М. І. Кузьма-Качур, М. В. Горват ; М-во освіти і науки України, Мукачів. держ. ун-т. – Київ : Ліра-К, 2017. – 256 с. : іл.

У посібнику подано матеріали до опрацювання курсу «Основи краєзнавства», розкрито науково-теоретичні засади краєзнавства, форми, методи та засоби краєзнавчої роботи у початковій школі. Значна увага надана комплексній краєзнавчій характеристиці Закарпатської області.

 

 


Марина Павленко про Павла Тичину, Надію Суровцову, Василя Симоненка, Василя Стуса, Ірину Жиленко. – Київ : УкрНДІСВД, 2016. – 120 с. : іл. – (Серія «Життя видатних дітей»).

Відома письменниця Марина Павленко розповість вам про дитинство п’яти українців, які прославили нашу країну у всьому світі. Читайте історію про Павла Тичину, поета-модерніста, державного та громадського діяча, академіка АН УРСР, чия складна доля є дуже характерною для першої половини ХХ століття; Надію Суровцову – письменницю, журналістку, перекладачку, громадського діяча, спадщина якої досі майже не видана; Василя Симоненка – поета, прозаїка, перекладача, журналіста, творчість якого глибоко пронизана народнопісенними мотивами; Василя Стуса – поета, перекладача, публіциста, творчість якого викликає неабиякий інтерес у сучасних літературознавців; Ірину Жиленко – поета, прозаїка, перекладача, особливістю поетичного світобачення було воздавання слави повсякденному життю.

 

Проект «Україна». Австрійська Галичина : [зб. нарисів] / [авт.-упоряд. М. Р. Литвин] ; худож.-оформ. О. А. Гугалова. – Харків : Фоліо, 2016. – 410 с. : іл.

Ця книга – діалог істориків, географів, літературознавців, письменників і публіцистів про час і простір підавстрійської Галичини від кінця ХVIII ст. до Першої світової війни, розпаду Дунайської монархії. Насамперед показано історичну спадщину «довгого» ХІХ ст.

 

 

Русавська, В. А. Гостинність в українській традиційній культурі : [навч. посіб.] / В. А. Русавська ; Київ. нац. ун-т культури і мистецтв. – Київ : Ліра-К, 2016. – 279 с. : іл.

У навчальному посібнику розглядається культура гостинності українців, яка значною мірою забезпечила духовний та інтелектуальний зв'язок чисельних поколінь наших предків, вплинула на формування етнокультурної, а згодом і національної ідентичності.

 

 

 

Сяйво рідного краю : публіцист.-краєзнавче видання : до 80-річчя Києво-Святошин. району : [альманах] / [Києво-Святошин. райдержадмін. ; Києво-Святошин. райрада]. – [Київ] : Ліра-К, 2017. – 691 с. : іл., портр.

Збірник «Сяйво рідного краю» об’єднав під однією обкладинкою творчість митців Києво-Святошинського району, які впродовж останніх десятиліть творили і впливали на духовний розвиток усього краю. Поети і прозаїки, художники і музиканти, майстри декоративно-вжиткового мистецтва та скульптори – таким є творче розмаїття району. Роботи кожного із представлених в альманасі митців – це неповторний почерк і стиль, погляд на минуле, сучасність і майбутнє, а також власна відповідь на виклики часу.

 

Яневський, Д. Проект «Україна». Загублена історія втраченої держави / Данило Яневський. – Харків : Фоліо, 2017. – 251, [1] с. : іл.

Нова книга журналіста, телеведучого, доктора історичних наук є навчальним посібником для політиків, журналістів, політологів та любителів з написання, переписування та удосконалювання Конституції України. На думку автора, вони – поза політичним зафарбуванням – не мають поняття, яку країну заповзято взялися розбудовувати і якою керувати. Неповага до опонентів та партнерів, клептоманія, безвідповідальність та принципова безпринципність – це головні риси сучасного українського політика. Країна колосальної та незбагненної культурної традиції, її громадяни, яких зневажливо називають «населенням», є лише ресурсом для задоволення їх первинних рефлексів, задовольнити які можна, лише викореневши засадничі поняття: «БОГ», «ПРАВО», «ЗАКОН», «СОВІСТЬ», «КУЛЬТУРА», «ЛЮДИНА», «ОТЧИНА».

 

 Київ і слов'янські літератури : зб. / упоряд. Деян Айдачич. – К. : Теmpora ; Београд : SlovoSlavia, 2013. - 430 с.

«Київ і слов'янські літератури» - це збірник художніх та літературно-критичних текстів, присвячених Києву та довколакиївським дискурсам. Серед авторів відомі письменники та літературознавці – українські та закордонні. Топос Києва досліджується від найдавніших часів до сьогодні. 

 

 

 

Киркевич, В.  Киев для романтиков / Виктор Киркевич. – Х. : Фолио, 2016. - 506 с. : фото, ил., портр. - (Б-ка киевлянина).

Нова книжка Віктора Киркевича «Київ для романтиків» без сумніву зацікавить читачів. Автор вклав у неї свої насправді енциклопедичні знання про Київ, його знамениті вулиці, будинки і мешканців. Він із захопленням розповідає про Андріївський узвіз і Аскольдову могилу, київські святі місця і Лисі гори (місця, де збирається нечиста сила), а їх, як відомо, в Києві аж чотири, про Володимирську вулицю і Верхнє місто, про Печерськ і Липки, про радянське минуле міста та його сьогодення, перемежовуючи свою розповідь київськими легендами і переказами, історичними та просто анекдотами, історіями свого знайомства із знаменитостями, гостями та мешканцями столиці України: письменником Віктором Некрасовим, кінорежисером Олександром Сокуровим, художником Іллею Глазуновим і багатьма іншими.

Видання проілюстроване старовинними поштовими листівками з особистої колекції автора, які наочно демонструють, як змінився за останнє століття Київ.

 

Книга Пам'яті України. Звитяжці : Київська область. Т. 7. Місто Ірпінь ; Селища міського типу Ворзель, Гостомель, Коцюбинське ; Макарівський район ; Миронівський район / [упоряд. О. А. Мирончук та ін.]. – К. : Ліра-К, 2016. - 768 с.

У даному томі опубліковані імена і короткі біографічні дані 8094 осіб, зокрема по населених пунктах Ірпінської міськради (м. Ірпінь, смт Ворзель, Коцюбинське) – 1232, Макарівському району – 3406, Миронівському району – 3456.

Усі дані на ветеранів розміщено за алфавітом окремо по містах, районах, селищах міського типу, селах, указано прізвища, ім’я по батькові ветеранів також за алфавітом, наведено рік і місце їх народження, військове звання, бойові нагороди, трудовий шлях після війни, трудові нагороди і відзнаки. Для тих, хто живий по даний час – вказується місце проживання, для тих хто помер після війни – дата смерті і місце поховання.

 

Книга Пам'яті України. Звитяжці : Київська область. Т. 8. Києво-Святошинський район (міста Боярка, Вишневе, смт Чабани, села) ; Місто Обухів ; Обухівський район / [упоряд. Г. І. Свистунова О. Г. Міщеннко, О. А. Мирончук]. – К. : Ліра-К, 2016. - 736 с.

У даному томі опубліковані імена і короткі біографічні дані 7440 осіб, зокрема по Києво-Святошинському району – 4703, місто Обухів – 187, Обухівському району – 2550 осіб.

Усі дані на ветеранів розміщено за алфавітом окремо по містах, районах, селищах міського типу, селах, указано прізвища, ім’я по батькові ветеранів також за алфавітом, наведено рік і місце їх народження, військове звання, бойові нагороди, трудовий шлях після війни, трудові нагороди і відзнаки. Для тих, хто живий по даний час – вказується місце проживання, для тих хто помер після війни – дата смерті і місце поховання.

 

Серпень, 2017

Голос тихої безодні та інші голоси : Антологія сучасної української монодрами : моноп'єси / [Анна Багряна та ін. ; упоряд. Н. Мірошниченко] ; МоноЛІТ.Київ : Фенікс, 2016.319 с.

Представлена книга – перша в Україні антологія монодрами, яка виникла завдяки проекту МоноЛІТ (Монолог Література і Театр), яку започаткував драматичний відділ НЦТМ ім. Леся Курбаса. Моноп’єса – це особлива територія, яка нині актуальна в сучасному мистецькому світі, втілення концепції «Людини-Театру» ХХІ століття. Це нова форма драми, яка тільки набирає обертів в Україні. Антологія пропонує низку п’єс в усіх жанрах сучасного мистецтва.

 

Горобець О. О. Постаті з вирію : повісті, нариси / Олександр Горобець. – Київ : Фенікс, 2016. – 175 с. : фот.

Ця книга історичних розслідувань. Це – своєрідне філософсько-психологічне дослідження суті того поняття, яке внесено в підзаголовок твору – чому страшно бути українським народом. У книгу увійшло декілька хвилюючих документальних розповідей про українців, які відстоювали чесноти нашої нації у роки Другої світової війни та в нинішні драматичні часи. Автор переконує всіх, що Україна нині як свічка на пронизливому протязі – або виживе, або погасне. Є в книзі також невідомі сторінки з життя Івана Франка, Юрія Коцюбинського та ін. діячів та відомих постатей, життя яких нерозривно було пов’язане з Україною. Тут, також, можна знайти багато цікавих фактів і життєвих новел. Позаяк все в цьому світі має свою причину і свій наслідок: таємне завжди стає явним. І це якраз той особливий випадок.

 

Кравченко ВІ. Звільнення від «малоросійства» / Валерій Кравченко.Київ : Фенікс, 2017.305, [2] с.

У книжці зроблено спробу з’ясувати, що (чи хто?) перешкоджає формуванні цілісної, згуртованої нації в Україні; в який способ має діяти Центральна влада, щоб наше суспільство було сконсолідоване на основі європейських культурно-цивілізаційних цінностей. Книга висвітлює, також, проблему «малоросійства», як явище нашої дійсності та допомагає читачам пересвідчитися: «малоросійський синдром» має довге коріння, з яким треба боротися наполегливо та винахідливо. Тобто, в кожному розділі видання можна знайти стислу ретроспективу до теми, аналіз суспільно-політичних реалій, так і авторські міркування про пришвидчення етнонаціональних перетворень.

 

 

Мащенко Н. П. Дитя еврейское : [повесть] / Николай Мащенко ; [пер. с укр. Е. Мащенко]. – Киев : Лотос, 2007. –  316 с.

Представлена книга - унікальна документальна подія Великої Вітчизняної війни. Це історія любові, яка спалахнула в вогні жорстокої битви між тими, хто повинен був за законами війни вбивати один одного, а не любити. Герої - радянська розвідниця і майор СС полюбили один одного при смертельній небезпеці для обох, бо тільки любов може врятувати світ. Саме любов рятує одне єврейське дитя від загибелі, ніби воно, дитя - єдиний дар живим від мертвих...

 

 

 

Поетична енциклопедія. Герої Майдану. Т. 1 / [упоряд. О. Федишин ; вступ. сл. М. Д. Вітенко]. – Івано-Франківськ : [Видавець Супрун В. П.], 2016. – 232 с. : іл., портр.

Книжка укомплектована збірками віршів по регіонах України, де проживали полеглі патріоти. Авторами віршів була проведена величезна пошукова і дослідницька робота. Видання містить поетичні присвячення кожному герою Небесної сотні – Герою України, удостоєному ордена «Золота Зірка» чи ордена Героїв Небесної сотні. Видана книга в Івано-Франківську на кошти народного депутата України Шевченка Олександра. 

 

Цвід А. П. Між двох рапір : поезія / Антонія Цвід. – Київ : Фенікс, 2016. – 350, [1] с. : іл. 

У своїй новій книзі Антонія Цвід віртуозно маневрує в магічному царстві слова. Вона активно культивує вірш як емоційний вибух, як згусток міжзоряної поетичної речовини. На міцний образний стрижень видання з вірша у вірш нанизуються надзвичайні, часом приголомшливі тропи. Її громадянська лірика завжди експансивна, образна, як і філософські образи про незбагненну вічність і проминальну мить.

 

Черепанов СЮ. Воскресенье / Сергей Черепанов.Киев : Журнал «Радуга», 2012.173, [1] с. : ил.

Автор за допомогою своєї книжки запрошує повернутися нас в дитинство, щоб дорослими очима вдивитися в ті вже давні події і в тих, хто був поруч тоді. Цікава і легка книга, такий собі склад досвіду і спогадів, який занурює в ті часи, коли ще були трамвайні колії біля Київського зоопарку.

 

 

 

 

Липень, 2017

Друг, О.  Липський гербовник / Ольга Друг. – К. : Либідь, 2016. - 88 с. : іл., портр. - (Cерія "Твій Київ").

За символікою на фасадах деяких пам’яток архітектури та історії, розташованих на Липках – традиційно елітному куточку міста, - непрості долі як  самих будинків, так і багатьох визначних киян.

Для широкого читацького загалу.

  

 

Коробка, Т.  В ефірі Хор Українського радіо / Тетяна Коробка. – К. : Музична Україна, 2015. - 160 с. : іл. 

Книга  «В ефірі Хор Українського радіо» вперше висвітлює історію провідного хорового колективу нашої держави. Понад 80 років активної творчої діяльності, постійна присутність в ефірі найпопулярніших засобів масової інформації, тисячі записів до «Золотого фонду» національної мистецької  спадщини, яскраві концертні виступи, специфіка професійного студійного колективу – все це феномен Хору Українського радіо.

Авторка розкриває багато нових, досі невідомих фактів з історії хору, динамічно й цікаво розповідає про його виконавську творчість, резюмує значення діяльності колективу в житті держави та кожного українця.

Видання розраховане на професійних музикантів, студентів мистецьких навчальних закладів, широке коло шанувальників хорової музики і всіх небайдужих до історії та культури України.

  

Нариси з історії Університету святого Володимира / В.Ф. Колесник [та ін.] ; Київський національний університет імені Тараса Шевченка. – К. : ВПЦ Київський університет, 2009. - 224 с. : іл., портр.

Нариси присвячуються історії Університету св. Володимира (1834-1920), продовжувачем славних традицій якого є Київський національний університет імені Тараса Шевченка. Автори з урахуванням досягнень попередньої історіографії, а також нових документів і сучасних наукових підходів відтворюють усі етапи становлення та розвитку Університету св. Володимира, характеризують навчальний процес і науковий потенціал, роль університету у громадському житті.

Для викладачів,  аспірантів, студентів та всіх, хто цікавиться історією освіти, науки і культури.

   

Писаренко, Р. Остановитесь на мгновенье : [историко-архитектурное издание] / Раиса Писаренко ; [фото Р. Писаренко]. – К., 2015. - 608 с. : фотоил.

Цікава книга про нашу столицю. Вражає своєю глибиною та любов'ю  до рідного міста.  Тисячі світлин з історії та культури старого Києва і сучасної забудови знайомлять нас з втраченим та сьогоденним.

Книга буде цікавою широкому загалу читачів – історикам, києвознавцям, екскурсоводам, студентам.

 

 

Червень, 2017  

Дем`яненко С. Архітектурні пам`ятки України = ArchitecturalmonumentsofUkraine / Сергій Дем`яненко ; редкол.: Г. Б. Мунін, Д. С. Вілкова, Є. Т. Смирна [та ін.] ; пер. англ. Д. С. Вілкова. – К. : Агентство по розповсюдженню друку, 2016. – 304 с. : іл. – (Серія «Культурно-історична спадщина України»).

Видання знайомить з найвідомішими архітектурними пам`ятками України (Золоті ворота, Чернігівський колегіум, Свято-Миколаївський собор та ін.). У стислій формі представлено історія, цікаві факти, а також культурна цінність кожного об`єкту дослідження. Книга видана українською та англійською мовами. 

 

Кінорежисер світової слави : [зб. ст.] / [упоряд. і ред. Л. Брюховецька].К. : Логос, 2013. - 213, [2] с. : фотогр., іл.

Своєрідна творчість Довженка, його філософські погляди, життєва і творча доля постійно привертають до себе увагу. Про це засвідчує поява нових досліджень, зокрема, пов’язаних з його раннім фільмом "Звенигора", якому виповнилося 85 років, а також публікації раніше недоступних архівних матеріалів, що проливають світло на факт постійного нагляду секретних служб за Довженком, показують брутальне втручання чиновників у його творчість. До збірника увійшли також огляди праць про Довженка зарубіжних дослідників та науковців України.

    

Костенко В.Анатолій Пашкевич: спогади / Володимир Костенко ; упоряд. Н. Даниленко.К. : Фенікс, 2016.336 с. : іл., портр., фотогр.

Книга присвячена видатному українському композитору Анатолію Пашкевичу. Вона розкриває багатогранну особистість митця за допомогою невідомих документів та фактів його біографії, допомагає зрозуміти як народжувалася пісня та десятки інших шедеврів видатного хормейстера. Дорогоцінною частиною збірки є перлини художнього слова Майстра – прозові і поетичні твори. Крізь призму долі Анатолія Пашкевича висвітлюється правдива панорама української культури минулого століття.

Книга розрахована на широке коло читачів, оскільки колоритно вводить образ митця у наше сьогодення. Вона сприятиме культурному та духовному зростанню співвітчизників.

  

Лесь Курбас: 1906-2016 рр. : бібліогр. довід. / уклад.: В. Шкарабан, М. Іванова ; упоряд. Л. Криворучко. – К. : Фенікс, 2016. – 224 с.

Видання подає вичерпну бібліографію публікацій спадщини Леся Курбаса і матеріалів про його театральну і кінорежисерську, акторську, педагогічну і літературну діяльність на сторінках книжкових видань. Покажчик складається з двох частин: прижиттєвої бібліографії та публікацій і книжкових видань 1961–2016 рр. Кожна частина має свій іменний покажчик.

Довідник адресовано мистецтвознавцям, режисерам, акторам, сценографам, викладачам і студентам мистецьких вузів, працівникам музеїв, видавництв, редакцій, усім, хто вивчає українську культуру. 

 

Травень, 2017 

Абліцов, В. Г. Київ : енциклопедія / Віталій Абліцов. – К. : Фенікс, 2016. – 288 с. : іл., портр.

Кияни – це не тільки ті, хто народився в столиці України, хто почав і продовжує історію давнього міста на Дніпрі-Славуті, але й ті, кого невпинні вітри  історії  розпорошили по всій планеті Земля.

Це переконання сприяло автору пропонованого видання у його спробі нагадати  відомі й відкрити нові постаті й сторінки київського літопису.

  

 

Дробот, В. Л. Мой Киев : избранные стихи о родном городе / Василь Дробот. – К. : Компринт, 2017. - 130 с.

Головна тема цієї книги - місто, що стало для автора рідним і виховало його ...

  

 

 

 

Кудрявцев, Л. О. Наш стародавній Київ : нариси / Лев Кудрявцев. – К. : Фенікс, 2016. - 400 с. : фотоіл.

У книзі викладені дані про найбільш значущі, цікаві в історичному та архітектурному відношенні вулиці та площі.  Крім того, тут зібрано фотографії кінця ХІХ- початку ХХ ст. Ці розповіді доповнюють образ нашого красеня-міста, розташованого на берегах древнього Дніпра.

Видання буде корисне для працівників культури, бібліотек, музеїв, навчальних закладів і широкого загалу читачів. 

  

Київська колекція. Єврейська тема в творах художників України від 50-х років ХХ століття до сьогодення : [альбом] = Kyiv Collection / упоряд. та кер. проекту Леонд Фінберг ; уклад. альбому Діана Клочко ; худож. Пінхас (Павло) Фішель. - [К.] : Дух і Літера, [2015]. - 232 с. : іл.

"Відродження юдаїки, що почалося наприкінці 80-х років минулого століття, викликало й зацікавлення єврейським мистецтвом. Крок за кроком дослідники відкривали фантастичні планети - мистецькі школи, - які були практично невідомі в радянські роки. Згадаємо про ці відкриття, йдучи за історичним часом. Художня секція "Культур- Ліги" -це об’єднання в Києві майстрів, які згодом стали всесвітньовідомими, навколо видавничого проекту їдишської літератури…

…Сподіваюсь, що видання альбому "Київська колекція" (назва запропонована Любою Рапопорт) та проведення однойменної виставки викличуть зацікавлення. Про майстрів та їхню творчість розповідає в післямові до альбому мистецтвознавець Діана Клочко. Звичайно, ми не претендуємо на вичерпне представлення єврейської теми нашою "Київською колекцією". Проте сприймаймо її формування як певний крок в осмисленні цієї теми, за яким будуть продовження". 

 

Майдан від першої особи. Мистецтво на барикадах : щоденник Майдану / [упоряд. Т. Ковтунович, Т. Привалко] ; Український інститут національної пам'яті. – К. : Фенікс, 2016. - 304 с. : фотоіл. 

У збірнику подані фрагменти спогадів очевидців протестних акцій, що  відбувалися в Україні  з 21 листопада 2013 року до 22 лютого 2014 року і названі Революцією Гідності. Інтерв’ю зібрані Українським інститутом національної пам’яті  у рамках проекту «Майдан: усна історія». До збірника увійшли спогади митців, що представляють різні жанри, види та напрями мистецтва. У спогадах творчих людей відображено їхній суб’єктивний досвід пережитого та узагальнені міркування про роль мистецтва у протестних акціях Революції Гідності. Видання покликане сприяти збереженню пам’яті про Майдан та його учасників.

Для дослідників, учителів та всіх, хто цікавиться перебігом подій Революції Гідності.

  

Меїр, Н. Євреї в Києві. 1859-1914 / Натан Меїр ; пер. з англ. Н. Комарової та М. Єгорченко. - К. : ДУХ І ЛІТЕРА, [2016]. - 416 с. : іл.

З ХІХ століття Київ, центр імперської свідомості та православ’я, стає також центром густонаселеної смуги єврейської осілості. Це місто було для євреїв утіленням усіх обіцянок, даних державою, а разом з тим символом обмежень у правах, всіляких перешкод і шовінізму з боку російського царизму.

Ця книга – розповіді про життя та діяльність київських євреїв, єврейських організацій в пізньоімперський період: від 1859 року, коли цар Олександр ІІ офіційно повернув євреям право селитися в цьому місті, й до початку Першої світової війни. На підставі аналізу, опублікованих та архівних матеріалів автор створює широку історичну панораму громадського, соціально-політичного і культурного життя єврейської спільноти у стосунках із сусідами-християнами.

Книга буде цікавою широкому загалу читачів – історикам, києвознавця, студентам.

 

 Квітень, 2017 

Абліцов, В.  Меценати. Україна / Віталій Абліцов. - К. : Літера ЛТД, 2016. - 207 с. : іл., портр.

Пропоноване видання – спроба змінити стереотипи про світ сучасного бізнесу, адже в останні роки все частіше засвідчується участь заможних українців у матеріальній підтримці розвитку культури, науки, мистецтва, тобто їхня благодійна діяльність. Ця книга  ознайомить читачів з історією благодійництва в Україні, із сучасними послідовниками християнської моралі, сформує узагальнений образ нинішніх вітчизняних благодійників і меценатів. Книга складається з двох частин: перша ознайомить з усіма героями видання, друга ж містить ілюстроване есе, в яких докладніше розповідається про «секрет и» бізнесових успіхів сучасних послідовників Мецената, розкривається їхній духовний світ, морально-етичні погляди. Для широкої читацької аудиторії.

 

Гирич, І. Історичний путівник по Києву. Український Київ XIX - поч. XX ст. : культурологічний есей / Ігор Гирич. – К. : Українські пропілеї, 2016. - 710 с.

Книга присвячена історичним місцям Києва, його відомим і маловідомим локаціям, видатним людям, що жили і творили в його межах. Стиль автора, легкий та інформативний, дозволяє відкрити захопливу історію столиці для читачів різного ступеню підготовленості.

  

 

Загребельний, М. Богдан Ступка / М. Загребельний. – Х. : Бібколектор, 2016. - 120 с. 

Річард ІІІ і король Лір, гетьман Мазепа і Тев’є-молочник, Леонід Брежнєв і Тарас Бульба… Це лише невеликий перелік ролей, які зіграв у театрі й  кіно Богдан Ступка (1941-2012) – видатний український актор, лауреат багатьох премій, народний артист УРСР (1980) та СРСР (1991), Герой України (2011), кавалер ордена Ярослава Мудрого V ступеня. У Голлівуді його порівнюють з Робертом де Ніро і Аль Пачіно. В Польщі й Росії вважають своєю зіркою, феноменом, який народжується раз на століття, на що Богдан Сильвестрович відповідав: «Я – український актор! Я собі працюю, а люди називають те феноменом. Треба працювати і чесно ставитися до роботи. Вийти на сцену і зіграти найкраще за всіх…».

 

Малганов, С.  На перехресті двох муз : діалоги в Пущі-Водиці / Станіслав Малганов, Ольга Страшенко. – К. : Науковий світ, 2005. – 207 с. : іл. 

У книзі двох визначних майстрів сучасної української культури  ретроспективно згадується літературно-мистецький процес в Україні другої  половини ХХ- початку ХХІ ст., активними учасниками якого є автори книги. Наводяться багато прикладів незабутнього спілкування з класиками та корифеями української і світової культури. Виклад тексту щирий, жвавий, до певної міри гумористичний, цікавий, але водночас науковий.

Автори книг – кияни, залюблені в своє місто. На сторінках книги постає образ Києва з його мальовничими куточками, такими як: Майдан Незалежності, Хрещатик, Вітряні Гори, Корчувате, колишній Євбаз, Пуща-Водиця… адже переважно там, у санаторії «Пуща-Озерна», створені ці діалоги.

Видання адресоване театральним діячам, освітянам, учням старших класів, студентам, науковцям-мистецтвознавцям, києвознавцям, а також широкому колу читачів.

 

Березень, 2017

Війна і міф. Невідома Друга світова, 1939-1945 / [за заг. ред. О. Зінченка, В. В'ятровича, М. Майорова] ; Український інститут національної пам'яті. – Х. : Клуб Сімейного Дозвілля, 2016. - 271 с. : іл., портр.

За 70 років, що минули від завершення Другої світової війни, чи ми дізналися всю правду про неї? Багато наших знань досі в полоні міфів, табу та пропаганди.

У книжці – вибрані 50 сюжетів від 15 авторів. Робота істориків ґрунтується на довготривалих дослідженнях та опрацюванні розсекречених документів. Її результати свідчать: ці сюжети - міф. Дізнайтеся про них і ви.

 

Наш Дімаров : статті, інтерв'ю, спогади, листи, присвяти / [упоряд. Є. Дімарова]. – 2-ге вид., випр. -  К. : Фенікс, 2016. - 328 с. : іл., портр.

Книга містить рецензії, спогади й листи, статті та розвідки відомих літературних критиків, літературознавців, присвячені творчості цього видатного українського письменника. До уваги читача великий масив інтерв’ю різних років, спогади дружини – Євдокії Дімарової та його друзів, а також присвяти шанувальників А. А. Дімарова. Це вже друге видання, виправлене.

Книга розрахована на широке коло читачів.

 

1933: "І чого ви ще живі?" / упоряд. Т. Боряк ; Національна академія наук України ; Інститут історії України. – К. : Кліо, 2016. - 720 с.

Працю сфокусовано на такому аспекті Голодомору, як вилучення незернових запасів, їжі й одягу в селян, адже загально усталеною є думка про конфіскацію саме зерна для виконання плану хлібозаготівель. Упорядник на прикладі свідчень, зібраних у різних країнах і роках, наводить читачеві картину тотального охоплення України вилученням будь-чого, що могло  бути використане в їжу: від картоплі і кваснини до жмені квасолі й сушки. Подано аналіз політики радянської влади напередодні та під час Голодомору з точки зору підготовки до конфіскації їжі, іншими словами – позбавлення українського села засобів існування. Оскільки документами є усна історія, то проаналізовано цей вид історичного джерела – загалом та зокрема щодо Голодомору.

Для науковців, політиків, викладачів, студентів, краєзнавців, усіх, хто цікавиться цією трагічною сторінкою нашого історичного минулого.

 

Лютий, 2017

Капустин, В.  За сценой Майдана / Виктор Капустин. – К. : Велес, 2014. - 160 с. : ил.

Капустін Віктор Володимирович - професійний економіст, депутат Верховної Ради України 2002-2005 років, твердий і послідовний прихильник демократії та євроінтеграції країни. Його книга "За сценой Майдана" присвячена найважливішому етапу цього процесу - Помаранчевої революції 2004 року, активним учасником якої був автор.

У книзі глибоко і правдиво зображуються події, що передували і призвели до Помаранчевої революції, її бурхливі, незабутні і хвилюючі моменти, небачений ентузіазм людей, їх готовність до самопожертви, міжнародна обстановка того часу, закулісні переговори, ініціативи влади і опозиції.

Автор розглядає українську революцію як складову частину світового демократичного руху, відстежує шлях України в цьому напрямку протягом її багатовікової історії, аналізує ключові моменти революцій в інших європейських країнах, робить висновок про зумовленість історичних прагнень нашої країни.

 

Facie ad faciem : ілюстрований життєпис Михайла Грушевського . – К. : Либідь, 2016. - 144 с. : іл., портр.

Видання вперше репрезентує найновішу добірку збереженої прижиттєвої іконографії М. Грушевського з музейних, архівних та приватних зібрань, зокрема унікальні, досі маловідомі пам’ятки. Каталог зображень

Михайла Грушевського доповнено ґрунтовними атрибутними описами, які розкривають обставини портретування, датування та долі пам’яток.

У книзі подано біографічний нарис, ілюстрований найцікавішими й найліпше збереженими світлинами, живописними і графічними портретами. З цих образків постає не лише відомий історик і суспільно-політичний діяч, а й звичайна людина в контексті подій її життя – знакових і буденних.

Видання розраховане на широке коло читачів.

 

Хроники революции. Кн. 2 :  январь-февраль 2014 г.  –  [К. : Саммит-Книга, 2015]. - 240 с. : ил.

Книга - унікальний збірник статей, опублікованих в журналі "Вісті. Репортер" в період з січня по лютий 2014 року. Це видання - друга книга з циклу "Хроніки Революції". Перша, "Щоденник Євромайдан", охоплює час до початку 2014 року і складена з обраних статей, опублікованих з листопада по грудень 2013-го. Друга частина присвячена переломному етапу і розповідає вже не про мирний, романтичний Майдан, а про драматичні події в українській історії: розстріли на головній площі країни і появі Небесної сотні, крах режиму Януковича, формування нового уряду, початку конфлікту з Росією і заворушеннях на сході країни . Третя книга з циклу буде включати в себе події, які відбулися з березня 2014 року, - анексія Криму, війна в Донбасі.

 

Січень, 2017

Ермак, Д.  Трамвай на улицах Киева / Д. А. Ермак. – К. : SkyHorse, 2011. - 300 с. : ил.
Почавши свій шлях в кінці позаминулого століття, київський трамвай - найстаріший представник міського пасажирського транспорту - багато десятиліть був основним засобом пересування городян. Він і сьогодні поряд з метрополітеном продовжує грати цю важливу роль. Вдивляючись в далеке минуле, завмерле на рідкісних чорно-білих фотознімках, ми можемо простежити, як і на чому в різні роки і епохи їздили кияни, як разом з транспортом змінювався зовнішній вигляд будинків і вулиць. Пройшовши досить складні етапи становлення і розвитку, трамвай, який органічно вписався в неповторне київське архітектурне середовище, назавжди оселився в тиші мальовничих вулиць вічно молодого зеленого «міста на семи пагорбах».
Книга розрахована на широке коло читачів і буде цікава всім небайдужим до історії Києва та міського транспорту. Видання містить 280 ілюстрацій, значна частина з яких публікується вперше.

Машкевич, С.  Улицы Киева. Ретропутешествие / С. В. Машкевич. – Х. : Фолио, 2015. - 320 с. : ил., фото.
Ця книжка – своєрідна подорож  Києвом у просторі-часі. Кожен із семи маршрутів по місту містить розповідь про історії назв усіх вулиць, якими він пролягає, а також про етапи топонімічної історії Києва. Історичне  дослідження, що базується на документальній інформації із відомих та маловідомих першоджерел, супроводжується літературними фрагментами та численними ілюстраціями.

Нікітенко, Н. Під покровом Оранти / Н. М. Нікітенко. – К. : Либідь, 2016. - 96 с. : іл., портр. – (Серія «Твій Київ»).
Тисячу літ стоїть Софія Київська і тисячу літ вона бентежить душі й думки людей. Про цей собор створено чимало ґрунтовних розлогих праць, на тлі яких ця книжка може видатися лише коротеньким путівником. Однак  не поспішайте з висновками. Прочитайте її. І будете приємно здивовані тим, який потік інформації – історичної, богословської, мистецтвознавчої – Вам відкриється. Ви здійсните незабутню екскурсію Храмом, мандрівку в часі й просторі. Для широкого читацького загалу.