НОВИНИ ТА ПОДІЇ

Шоколад завжди в пошані

Шоколад – це втіха без слів

Урсула Кохаупт

10-07-2020 11 липня всі ласуни відзначають смачне свято – Всесвітній день шоколаду.

Вважають, що першими почали робити шоколад ацтеки, які відкрили какао-боби приблизно у 600 році до н. е. Майя та ацтеки культивували какао-дерево й готували з його бобів напій «чоколатль», щоб відновити сили та енергію. До розмолотих бобів какао вони додавали жагучий перець чилі та мед і називали його «їжею богів».

В Іспанії у XVI столітті гарячий шоколад (без перцю й меду, але з корицею та цукром) вважали шляхетним напоєм аристократів. На протиставлення кави, що надавала енергію, какао пили, не покидаючи постілі, підкреслюючи цим неспішний початок дня людини, що може дозволити собі так гаяти час. Саме європейці перетворили священний напій індіанців в вишукані ласощі, збагативши його рецептуру молоком і цукром. Довгий час в аристократичному середовищі були популярні так звані «шоколадні салони», де головним частуванням був гарячий шоколад. А визначні жінки вважали шоколад афродизіаком. Так, пані Помпадур була упевнена, що лише шоколад може розпалити вогонь пристрасті.

Триста років шоколад вживали тільки у вигляді напою. XIX століття по праву вважається революційним у виробництві шоколаду. Твердий шоколад з'явився  в середині 1850-х рр., коли англієць Джозеф Фрай дослідив, що якщо додати в шоколад більше какао-масла, ніж гарячої води, то продукт стане твердим. У 1876 році швейцарцю Даніелю Петеру приходить ідея додавати сухе молоко в шоколад. Таким чином з’явився  перший молочний шоколад. З розвитком промислового виробництва шоколадом змогли насолодитися і люди, які не відносяться до аристократії. В свiтi розпочався справжній шоколадний бум! 

Батьківщиною Всесвітнього дня шоколаду вважається Франція. Французькі поціновувачі шоколаду настільки віддані цьому продукту, що в 1995 році започаткували Свято шоколаду. Ласунам усього світу така ідея припала до душі й «шоколадне» свято швидко стало популярним.

У наш час шоколад не вважається дивиною і вражає величезною різноманітністю смаків, однак смакові переваги і технології виробництва шоколаду у різних народів світу значно відрізняються. Але всі країни сходяться в одному: шоколад – це дивно смачні ласощі, якi заряджають «гормонами щастя».

В Україні День шоколаду найбільш яскраво святкують у Львові. Львів'яни відкрили для себе шоколад ще в середньовіччі. Тоді у містi з'явилися східні солодощі та французькі десерти. Потім місцеві майстри-пекарі та кондитери самі почали виготовляти розмаїті солодкі смаколики. Львів став, після швейцарського Берна, другою європейською столицею шоколаду. Львовознавці розповідають, що у місті Лева шоколад їдять, п'ють, дарують, ним пишаються, насолоджуються, захоплюються, з ним фантазують, ідуть у гості, освідчуються у коханні, приймають серйозні життєві рішення. І тільки у Львові – найсолодшому місті України, шоколад називають
особливо – «чоколяда». Львів'яни навіть вигадали власну вільноконвертовану
валюту – хочеш комусь віддячити, кажеш: «З мене чоколяда».

«Львівська Майстерня Шоколаду» заснована 2009 року та стала невід’ємною частиною бренду сучасного Львова, адже місто віддавна славиться «добрим солодким», і ще в ХІХ ст. шоколад зі Львова експортувався до всієї Європи.

В 2010 році «Львівська Майстерня Шоколаду» почала дарувати частинку Львова по всій Україні та виросла в мережу шоколадних крамниць і кав’ярень, в яких панує унікальна «львівська атмосфера». Тут створюють шоколадні вироби ручної роботи та дарують щастя людям з добрим смаком…

Найбільш корисний чорний шоколад. Чим більше відсоток вмісту какао в шоколаді, тим більше він корисний для організму. Тому молочний та білий шоколад тільки для задоволення, а чорний можна вживати для користі організму. Темні сорти шоколаду стимулюють викид ендорфінів – гормонів щастя, які впливають на центр задоволення, покращують настрій і підтримують тонус організму.

Отже, можете смiливо відзначати Всесвітній день шоколаду, поїдаючи  шоколад без шкоди для фігури – адже солодощі,  вжиті у день, наповнений активним відпочинком, не несуть надлишку калорій, a лише покращують настрій.

 Смакуйте шоколад із задоволенням та будьте здорові!

 

Пропонуємо книжки з фонду бібліотеки.

Дочинець, М.  Хліб і шоколад. Новели тонкого литва і холодної чеканки / Мирослав Дочинець. – Мукачево : [Карпатська вежа], 2018. – 262 с. : портр.

Перед нами – «легка» і «світла» проза. Шевченківський лавреат Мирослав Дочинець має свій стиль письма, за яким проглядається витончений художній смак, відчуття форми, композиційної самодостатності творів. Особливе місце відведено жінці. Героїні заново «створюють» мужчин, у яких закохані, причому велика любов двох душ переслідує їх і в інших світах. Автор не грає в містику, він оновлює міф кохання.

 

 

Ягелло, Й. Шоколад із чилі : роман / Йоанна Ягелло ; пер. з пол. Божени Антоняк. – Львів : Урбіно, 2016. – 287 с.

Вам доводилося куштувати шоколад із чилі, де солодкий смак поєднується з гіркотою? Саме його нагадує життя
17-річної Лінки, яка щойно вступила до омріяного ліцею. Вона відшукала давно втрачену сестру й нарешті розібралася у своїх почуттях до Адріана.

Здається, перед нею чудове майбутнє. Проте не все так рожево. На навчання Лінці доведеться заробляти, мама не в змозі сплатити за дорогий приватний ліцей, стосунки із сестрою теж не завжди ідеальні. Крім того, коханий їде навчатися до Лондона, а це означає кількамісячну розлуку.

Лінка живе в очікування Різдва, бо тоді Адріан має приїхати до Польщі. Проте на неї чекає неприємний сюрприз. Що ж, може, кохання не завжди мусить бути солодким, як молочний шоколад? Може, воно нагадує шоколад із чилі?

 

А ця книга для ласунчиків.

Петчет, Ф. Шоколад : кулінарна школа : [для середнього і старшого шкільного віку] / Фіона Петчет ; пер. з англ. Віри Наливаної ; іл. Джерсі Екер ; фотогр. Говард Олмен ; конс. з рецептів Кетрін Аткінсон. – [Київ] : [Країна Мрій], [2013]. – 64 с. : іл.

Що можна приготувати із шоколадом? Торти, тістечка, кексики, рулетики і навіть... яловичину! У цій книзі знайдеться чимало рецептів, до складу яких входить шоколад. А ще читач дізнається про історію створення цього чудового смаколика та процес його виробництва.