НОВИНИ ТА ПОДІЇ

1 липня - День архітектури України

30-06-2020 Архітектура  є одним з найбагатших скарбів світу. Вона є проявом вічної класики, краси та стриманості. Вона надихає сучасних архітекторів на нові шедеври і надає можливість майбутнім поколінням вивчати історію не лише нашої країни, а й усього світу, тому що багато відомих архітектурних пам'яток України були спроєктовані іноземними майстрами. 

Свято встановлено в Україні згідно з Указом Президента України «Про День архітектури України» від 17 червня 1995 року № 456/95.

Архітектура України почала розвиватися ще в 9 столітті, в епоху Київської Русі. Будівлі цього періоду були побудовані з дерева і налічували собою церкви, фортеці і палаци. Пиломатеріали розміщувалися в горизонтальних секціях з шатровим дахом, забезпечуючи основу для подальшого будівництва. Приклад житлового будинку в такому стилі можна побачити в Чернігові. Приблизно в той самий час, в Київській Русі почав укорінюватися візантійський стиль. Обидва архітектурних стилі вплинули один на одного.

З 12 по 15 століття в населених районах будувались оборонні споруди, такі як замки, фортеці та монастирі, що охоронялися. Декоративні візерунки видно на масивних стінах будівель у вигляді червоної цегляної плахти. Укріплені монастирі дуже нагадували замки, так як вони буди надзвичайно підготовлені для захисту від нападу.

Між 16 і 17 століттями в Україні з’явився стиль архітектури - Ренесанс. Це добре видно в архітектурі магічного міста Лева. Стиль Ренесансу значно розвинув український стиль бароко, зявдяки чому зародилася українська форма барокової архітектури. Протягом 18 століття в архітектурі України стали використовуватися штукатурні роботи. У той час на перший план вийшов класицизм, було побудовано більше громадських будинків і палаців.

А от архітектура України кінця 1800-х і початку 1900-х років прийняла на себе безліч стилів, таких як модерн, неокласицизм, неоготика і мавританський, що розвивалися, видозмінювалися і викорінювали один одного аж до тих пір, як настав наш час. Це час архітектурних пам'яток, шанування класики, сучасного архітектурного проєктування та творення нового виду інноваційної архітектури, що колись у майбутньому будуть називати вічною класикою.

Так, архітектура України неповторна і вона налічує безліч злетів та падінь, тисячі років становлення, багато професіоналів своєї справи, які зробили свій внесок у розвиток архітектурного феномену нашої держави, і, насамперед, - час, що творив історію. А саме він є найголовнішим рушієм будь-якого розвитку. Саме час подарував нам такий архітектурний обрій, яким ми звикли бачити його щодня і саме люди, що вклали свій час колись, або прямо зараз, заслуговують на величезну шану та подяку.

З Днем Архітектури України!

У фонді нашої бібліотеки є матеріали з цієї тематики.

Ваврух, М. Нариси з історії української культури : архітектура, образотворче мистецтво, музика, театр, кіно / Марія Ваврух, Роксоляна Гавалюк. - Львів : Світ, 2018. - 224 с. : іл., портр.

 

 

 

 

 Кушнер, М. Майбутнє архітектури. 100 дивовижних будівель / Марк Кушнер ; [пер. з англ. Ірини Серебрякової]. - Харків : Віват, 2018. - 160 с. : іл.

 

 

 

 

 

Студії мистецтвознавчі. Число 4(64). Архітектура. Образотворче та декоративно-вжиткове мистецтво / [гол. ред. Г. Скрипник ; упоряд., наук. ред. Р. Забашта, О. Щербак] ; Національна академія наук України ; Інститут мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського. - Київ : Видавництво ІМФЕ, 2018. - 120 с.