НОВИНИ ТА ПОДІЇ

21 червня — День медичного працівника в Україні

Медицина воістину є найблагороднішим із всіх мистецтв.

Гіппократ

19-06-2020 День медичного працівника в Україні відзначають щорічно в третю неділю червня. У цей день українських медиків вітають з професійним святом. Святкування закріплене Указом президента України № 281/94 від 3 червня 1994 року.

Уперше професійне свято медичного працівника на державному рівні почали святкувати ще у ХХ столітті. З часом традицію вшановувати кращих представників цієї професії продовжили в незалежній Україні. Символічно, що День медичних працівників припадає завжди на вихідний день — неділю, оскільки професія медичного працівника не завжди дозволяє людині, яка її обрала, повністю насолодитися відпочинком у вихідні дні, ба — навіть нічним сном. Вітчизняна медицина має давню історію, багатовікові традиції та базується на міцному народному підґрунті.

Перші згадки про лікарні та медиків Київської Русі віднайдені на сторінках знаменитої «Руської Правди» датованої ХІ ст. Саме в цьому збірнику стародавнього права в Київській державі згадується про притулки для інвалідів та хворих, які організовували при монастирях. В літописах є згадки про кілька таких лікарень. Так, при Києво-Печерському монастирі функціонував безкоштовний притулок для хворих, де лікували хвороби та зцілювали рани.

В стародавньому Переяславі ХІ столітті була відкрита «будова банна й лікувальна», де, як і в Києві, знаходили притулок та безкоштовну медичну допомогу знедолені та скалічені. 

Першими лікарями, як і в багатьох інших розвинених тогочасних державах, були ченці. Можливо, саме тому покровителем медиків вважається святий мученик Пантелеймон, який і сам за життя був лікарем. Однак і серед світського люду існувало багато цілителів: ремісників, що допомагали травмованим; бабок-повитух, які допомагали жінкам при пологах; знавців-травників, які готували зілля, що допомагало побороти хворобу і полегшити страждання.

У ті ж часи з’явились і перші військові медики. Допомагали вони, зазвичай, князю та його дружині. Характерною рисою медицини Київської держави є те, що лікарями ставали не лише чоловіки, а й жінки. У той самий час з’явилися й перші медичні збірники. Це були переклади з грецької мови творів древніх медиків, переписані від руки. Найвідомішим тогочасним твором є медичний збірник, переписаний для князевича Святослава, сина Ярослава Мудрого. Книга датована X століттям.

Поряд з рецептами лікування різних хвороб, описані цілющі властивості рослин. Медицину автор книги називає «мистецтвом найвищого порядку», тим самим визнаючи всю її складність. 

Україні є ким і чим пишатися. Її внесок у галузь медицини надзвичайно великий. Вчені-медики і лікарі України, часто ризикуючи власним життям, рятували людство від страшних епідемій, знаходили ефективні методи діагностики і лікування тяжких хвороб.

Вітчизняна медицина немислима без імен Миколи Амосова, Володимира Беца, Олександра Богомольця, Данила Заболотного, Іллі Мечникова, Миколи Стражеска...

Перша половина 2020 року стала справжнім випробування для людства: коронавірусна хвороба (COVID-19). Спалах захворювання розпочався у грудні 2019 у місті Ухань (КНР). Всесвітня Організація Охорони Здоров’я оголосила пандемію 11 березня 2020 року. Нова жахлива хвороба розпочала свої криваві жнива на всіх континентах. Станом на 31 травня 2020 року: понад шість мільйон випадків у майже всіх країнах та територіях. Унаслідок захворювання близько 350 тисяч осіб померли, понад 2,5 млн людей одужало. Медичні системи багатьох країн світу і нашої країни опинилися під загрозою перевантаження. Тільки професіоналізм та відчайдушні зусилля медичних працівників допомогли утримати ситуацію під контролем, і ми нарешті починаємо повертатися до нормального життя, хоча загроза не минула.

Вимушений локдаун змусив людей переоцінити багато речей, зокрема, роль сім’ї та близьких, непотрібних соціальних запитів, держави та, головне, роль медичних працівників, які стали першою лінією боротьби з новим вірусом.

У багатьох країнах світу проходять різноманітні акції на підтримку медиків. В Україні 21 червня 2020 року о 15:00 на стадіоні "Центральний" міста Вишневе, відбудеться благодійна товариська зустріч із футболу між збірною лікарів України та командою зірок естради, кіно та шоу-бізнесу України ФК "Маестро" під гаслом "COVID-19 не вирок!".

Дорогі медпрацівники, бажаємо вам міцного здоров’я, тому що завдяки вам і наше здоров’я буде під надійним захистом! Успіхів у роботі та особистому житті!

У фонді нашої бібліотеки є багато книг на медичну тематику.

Історія медицини і медсестринства : навчальний посібник / Л. Ф. Луцик [та ін.]. - Київ : ВСВ "Медицина", 2018. — 408 с. : іл.

 

 

 

 

 

Антропова, Т. О. Медсестринство в сімейній медицині : підручник для ВНЗ / Т. О. Антропова. — Київ : Медицина, 2015. — 486 с. : іл. 

 

 

 

 

 

Гістологія. Цитологія. Ембріологія : підручник для ВНЗ МОЗ України / за ред. О. Д. Луцика, Ю. Б. Чайковського ; Міністерство охорони здоров'я України. — Вінниця : Нова Книга, 2018. — 592 с. : іл.

 

 

 

 

Інфекційні хвороби у дітей : підручник для ВНЗ / за ред.  Л. І. Чернишової. — Київ : ВСВ "Медицина", 2017. — 1016 с.

 

 

 

 

Клінічна імунологія та алергологія : посібник для практичних занять / [В. В. Чоп'як та ін.]. — Київ : ВСВ "Медицина", 2017. — 224 с.

 

 

 

 

  

Кондратюк, В. Є. Внутрішня медицина : ревматологія : навчальний посібник для ВНЗ / В. Є. Кондратюк, М. Б. Джус. — Київ : ВСВ "Медицина", 2017. – 272 с.