НОВИНИ ТА ПОДІЇ

1 квітня – Міжнародний день птахів

"Як не буде птахів, то і людське серце стане черствішим".

Михайло Стельмах

01-04-2020 Сьогодні планета відзначає Міжнародний день птахів. Свято було започатковане у США в 1894 році. Організатором виступив педагог із містечка штату Пенсільванія. Незабаром його підтримала одна з популярних газет "Пітсбургська телеграфна хроніка", яка стала популяризувати це свято. Далі воно отримало популярність завдяки ЗМІ і почало масово проводитися у всіх штатах. Буквально за кілька років День птахів дуже швидко поширювався різними країнами. Це свято вважається найпершим, що з'явилися в так званому "екологічному календарі". В Європі  його почали відзначати у 1906 році.

Міжнародний день птахів проходить щорічно в рамках програми ЮНЕСКО "Людина і біосфера" і не випадково саме в квітні. 1 квітня 1906 була підписана Міжнародна конвенція з охорони птахів. День птахів — це не тільки річниця Конвенції, але і час прильоту пернатих із зимівель. За традицією в цей час в очікуванні пернатих розвішуються шпаківні, дуплянки та інші "пташині будиночки". Повернення птахів святкується також як прихід весни.

День птахів – час прильоту пернатих додому. Адже половина птахів, що водяться в Україні, щороку відлітають на зиму в теплі краї. Деякі види повертаються на батьківщину ще з середини березня. Першими "в рідні пенати" прибувають граки. За ними – качки, гуси, лелеки, журавлі, які вважаються вісниками весни. Після них – дрозди, вівсянки, зяблики та інші.

Радість з приводу прильоту пернатих – також не єдина причина, з якої проводиться безліч різноманітних заходів. Люди згадують всі жахливі помилки минулого. В результаті винищення пернатих у всьому світі вже встигло зникнути близько сотні різновидів.

З птахами пов’язано чи не найбільше народних вірувань, пісень, казок, звичаїв, традицій. Вони перші приносять нам навесні вістку про зародження ще одного витка життя. Птахи — це пісня і політ, символ волі і простору, вони піднімаються вище гір і хмар, перелітають пустелі, моря, океани.

У нас, українців, багато улюблених і шанованих птахів, серед яких декілька, фактично, вважаються народними символами. Це лелеки, ластівки, журавлі і жайворонки.

Турбота про птахів — це не тільки екологічна проблема. Це частинка нашого життя, нашої культури, більше того — нашого світогляду та світовідчуття.

Літературу з цієї тематики, яка є у фонді нашої бібліотеки, можна знайти, скориставшись електронним каталогом.