НОВИНИ ТА ПОДІЇ

Всеукраїнський рейтинг "Книжка року". Категорія "Хрестоматія"

30-03-2020 Продовжуємо знайомити вас із переможцями рейтингу "Книжка року". У категорії "Хрестоматія" в номінації "Літературознавство / критика" перемогу отримало видання Леоніда Ушкалова "Моя Шевченківська енциклопедія: із досвіду самопізнання", яке є у фонді нашої бібліотеки.

Ушкалов, Л. Моя Шевченківська енциклопедія : із досвіду самопізнання / Леонід Ушкалов ; [Національний університет «Києво-Могилянська академія» ; Центр Європейських гуманітарних досліджень ; Центр досліджень історії та культури Східноєвропейського єврейства]. – [Київ] : Дух і Літера, [2019]. – 560 с. : іл.., портр.

 До книги входить близько 300 невеликих есеїв про світ ідей та образів Тараса Шевченка (1814–1861) – поета, художника, музиканта, мислителя. Шевченко постає тут людиною, яка надзвичайно тонко й трепетно відчуває природу, мистецтво, життя в усіх його проявах: від побуту до метафізики. Автор розглядає Шевченка в широкому контексті української та світової культури. А ще, пильно вдивляючись в образ поета, Леонід Ушкалов намагається описати свій власний духовний досвід.

Також у цій категорії нагороди отримали:

  • номінація "Художня класика": Марк Аврелій "Наодинці з собою"; Гесіод "Походження богів. Роботи і дні. Щит Геракла"; Овідій "Любовні елегії. Мистецтво кохання. Метаморфози" ("Апріорі").

Ці книги є у фонді бібліотеки, але видані раніше та в інших видавництвах. Отож, знайомимо:

Аврелій, М. Наодинці з собою : роздуми / Марк Аврелій ; пер. з грецьк. Ростислава Паранька. – Львів : Література та мистецтво, 2018. – 184 с.

У літературі середньовічної Візантії поганин Марк Аврелій постає обізнаним у багатьох науках мудрецем і сповненим чеснот праведником, якому мало що бракує до навернення в істинну віру. Ренесансна Європа вбачала в Маркові Аврелієві досконалий взірець правителя-гуманіста, чия розсудливість в управлінні державою базується на всебічній освіченості та людинолюбному світогляді.

Гесіод. Походження Богів : [поема] ; Роботи і дні ; Щит Геракла : [праці] / Гесіод ; пер. з давньогрецьк. Андрія Содомора. – Львів : Література та мистецтво, 2018. – 136 с.

У поемі «Походження богів» Гесіод започаткував вчення про становлення світу, а також ранню натурфілософію – науку про сили й закони природи, у праці «Роботи і дні» виклав свою життєву позицію – розуміння моральних засад, ставлення до праці. Епічна поема «Щит Геракла» розповідає про боротьбу Геракла з Кікном, що наслідує опис щита у вісімнадцятій пісні Гомерової «Іліади».

Овідій Публій Назон. Любовні елегії ; Мистецтво кохання ; Скорботні елегії / Публій Овідій Назон ; пер. з латин., передм. та комент. А. Содомори. – Київ : Основи, 1999. – 299 с. : іл.

«Любовні елегії» («Любощі»), «Мистецтво кохання» і «Метаморфози» – найпопулярніші твори видатного римського поета Овідія. Тонкий гумор, проникливий психологізм, живі сценки з тодішнього життя і блискучий вірш упродовж віків привертають увагу читача й надають цим творам непроминальної цінності. Українською в повному обсязі друкуються вперше у 1999 році.

Овідій. Метаморфози : [поема] / Овідій Публій Назон ; [пер. з латин. А. Содомори]. – Львів : Апріорі, 2019. – 520 с. : іл., портр.

В Овідієвих «Метаморфозах», поемі, яка чи не найщедріше живила європейську літературу, мистецтво, культуру загалом, із первісного хаосу, в низці міфологічних образів-перевтілень, постає перед читачем упорядкований світ і найдивніше в цьому світі творіння – задивлена в зоряне небо мисляча людина.

  • У номінації «Життєписи» нагороду отримало видання: «Справа Василя Стуса. Збірка документів з архіву колишнього КДБ УРСР» («Віват»).

По завершенні карантину запрошуємо всіх до бібліотеки для ознайомлення з книжками-переможницями.