НОВИНИ ТА ПОДІЇ

Виставка до Дня пам'яті жертв депортації народів Криму

16-05-2018 Вивчення й осмислення етнополітичних процесів в Криму, зокрема кримськотатарського питання, останнім часом привертають увагу мас-медіа, українських та зарубіжних учених. У 1944-му році за 2,5 дні з півострова силоміць вивезли близько 200 тисяч кримських татар. Внаслідок депортації загинули, за різними даними, від 15 до 46% переселених кримчан. Повернутися на батьківщину радянська влада формально дозволила лише у 1974 році. Та масове повернення на півострів розпочалося лише наприкінці 1989-го. І тільки в 2015 році Верховна рада України офіційно визнала депортацію геноцидом кримськотатарського народу.

18 травня, у день, коли 1944 року з Криму до Середньої Азії був відправлений перший ешелон кримських татар, греків, болгар, німців, армян та інших народів, відзначається День пам'яті жертв депортації народів Криму.

В Українській РСР історія кримськотатарського народу, особливо другої половини ХХ ст., належно не висвітлювалася. Радянська пропаганда наполегливо переконувала співвітчизників та іноземців у зраді кримських татар, доцільності й "справедливості" суворого покарання всього кримськотатарського народу. З крахом радянської тоталітарної системи та проголошенням незалежності України для істориків, політологів, етнологів відкрилися перспективи для об’єктивного вивчення кримськотатарського питання.

Упродовж 90-х років побачили світ книги і сотні статей, присвячених різним аспектам історичного, соціально-економічного, національно-культурного, духовного розвитку